Kripto Para Düzenlemeleri İçin Düğmeye Basıldı!

İngiltere Parlamento Grubu, büyüyen kripto para piyasasının daha fazla düzenlenmesi için soruşturma başlattı.

APPG, kripto para birimleri için düğmeye bastı

İngiltere net bir kripto para düzenleyici görünümü oluşturmaya devam ediyor. Süreçte, sektörü yönetmek için politika oluşturmaya katkıda bulunmak üzere birkaç kuruluş ortaya çıktı. Özellikle, Tüm Partiler Parlamento Grubu (APPG), İngiltere kripto alanının daha fazla düzenlenmesi ihtiyacını dikkate alan bir soruşturma başlattı.

Pin

APPG, 4 Ağustos’ta yayınlanan basın açıklamasında, soruşturmanın, İngiltere’nin kripto düzenlemelerine yönelik mevcut yaklaşımını geliştirdiğini söyledi. İngiltere Parlamento Grubu, bölgeyi kripto paralar için küresel bir merkez haline getirmeyi amaçladığını söylüyor.

Soruşturma ayrıca, İngiltere düzenleyicilerinin kripto para düzenlemelerine, CBDC ve ilgili risklere yönelik rolünü gözden geçirecek. Ayrıca, soruşturmanın bir parçası olarak, APPG’nin İngiltere Merkez Bankası, Mali Davranış Otoritesi ve Reklam Standartları Otoritesi gibi kurumlar da dahil olmak üzere kripto operatörleri, düzenleyiciler, endüstri uzmanları ve hükümetten görüş alması beklenmektedir.

İngiltere’de kriptonun artan popülaritesi

Grubun başkanı Lisa Cameron’a göre, ülkedeki kripto para birimlerinin büyümesi soruşturmayı motive ediyor. Örneğin, araştırmalar, Temmuz 2022 itibariyle, İngiltere’deki yetişkinlerin %10’unun kripto para birimine sahip olduğunu gösteriyor. Bu kullanıcıları aynı zamanda kripto paraları uzun vade yatırım aracı olarak görüyor. Cameron’un yakın tarihli açıklamalarına göre:

İngiltere kripto sektörü, son yıllarda bir tür kripto para birimine veya dijital varlığa sahip olan kişilerin sayısı arttıkça tüketicilerden ve düzenleyicilerden artan ilgi gördü. Küresel politika yapıcılar da şimdi kriptoya yaklaşımlarını ve nasıl düzenlenmesi gerektiğini gözden geçirdiğinden sektör için çok önemli bir zamandayız.

Pin

Soruşturma için paydaş desteği

Özellikle, CryptoUK kapsamındaki kripto sektöründeki oyuncular, sektöre akıl sağlığı getireceğini savunarak soruşturmayı memnuniyetle karşıladılar. CryptoUK yönetici direktörü Ian Taylor, regülasyon konusunda şunları öneriyor:

İngiltere kripto sektörü, İngiltere’de iyi düzenlenmiş bir endüstrinin önemini kabul ediyor ve iş kesinliği sağlayan ve sağlıklı ve sağlam bir piyasayı teşvik eden düzenlemeleri destekliyor. Tüketicinin korunması ihtiyacını yenilik ve büyümeyi destekleme ihtiyacı ile dengeleyen düzenlemeye orantılı bir yaklaşım görmek istiyoruz.

Pin

APPG’nin soruşturmanın tavsiyesini değerlendirmek üzere hükümetle paylaşması beklenmekte. İlgilenen paydaşların görüşlerini sunmak için 5 Eylül’e kadar süreleri olacak. İngiltere Hukuk Komisyonu, özellikle kripto sektörünü yönetmeye yönelik yasa tekliflerinin bir parçası olarak, kullanıcıların haklarını korumak için kripto mülkiyetini belirlemeye odaklanan bir danışma belgesi de yayınladı . Komisyon, kripto paraları tanımak ve korumak için İngiltere mülkiyet yasalarının genişletilmesini önerdi.

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, ABD ve Brezilya’da aktif olarak kripto düzenlemeleri üzerinde çalışıyor.