Kripto Para Milyarderi: Bu 6 Altcoin Favorim! Alıyorum

Milyarder Mark Cuban, 2017’de kripto para alanını balon olarak adlandırdı. Ancak birkaç ay sonra bir kripto fonuna yatırım yaptı. 2019’da Bitcoin yerine muz almayı tercih edeceğini söyledi. Ancak bu yılın başlarında, Shark Tank dışındaki yatırımlarının yüzde 80’inin kriptoda olduğunu belirtti. Şimdi ise, kripto kışına rağmen sevdiği 6 altcoin’i Youtube kanalı Altcoin Daily ile tartıştı. İşte detaylar…

Mark Cuban, kripto alanındaki sıkıntılı projelere işaret etti

Cuban, kripto ekosistemini, sürdürülebilir gelirler elde etmek yerine kullanıcıları çekmek için yatırımcı parasını yakan Box ve Uber gibi Silikon Vadisi girişimleriyle karşılaştırdı. Cuban podcast’te “On milyonlarca iş yapmak için yüz milyonlarca dolar toplamanın asla büyük bir hayranı değilim. Ama kriptoda tam olarak bu oldu” dedi. Ardından, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Öyleyse ne olacak: Gidip bir token satışı yapacaklar ve bir sürü sermaye üretecekler. Ya da daha da kötüsü, VC’lerden yüz milyonlarca dolar toplayacaklar. Bu parayı sahte bir getiri yaratmak için kullanacaklar.

Pin

Kripto para piyasası, yönünü bulamıyor

Cuban, özellikle Terra/LUNA ekosistemiyle bağlantılı, kötü şöhretli Anchor protokolünden bahsetti. Luna ağına daha fazla kullanıcı çekmek için tasarlanan Anchor, TerraUSD stablecoin’ini stake edenler için yüzde 20 getiri sözü verdi. Ancak, Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi kullanıcılar UST’den çıkmaya başladığında, Luna ağının fiyatı düştü. Bu da, projenin feci şekilde başarısız olmasına neden oldu. Cuban, kriptonun iyi bir iş fırsatı olması için daha iyi kullanım durumlarına ihtiyacı olduğunu söyledi. 2020’deki DeFi yazının ve 2021’de NFT’lerin yükselişinin daha fazla insanın kriptoya girmesine nasıl yardımcı olduğunu anlattı. Ancak son kripto kışının bu büyümeyi nasıl durdurduğuna dikkat çekti.

Rüzgarın çoğu bu yıl kriptoyu terk ediyor. Bu sırada, endüstri yön bulmakta zorlanıyor gibi görünüyor. Cuban, “Beni endişelendiren şey, sırada herhangi bir şey olmaması” dedi. “DeFi’dan koleksiyon ürünlerine gittik. Şimdi – gerçek inovasyonu görmek yerine, replikasyonları görüyorsunuz,” dedi. “Bu çığır açan bir şey değil, sadece halihazırda yapılanlar üzerinde bir gelişme. Bu, insanları kriptoya geri döndürmek için yeterli olmayacak.” ifadelerini kullandı.

Pin

Mark Cuban şu anda hangi projeleri seviyor?

Cuban’ın kripto konusunda endişeleri olsa da, hala birkaç altcoin’e yatırım yapıyor. Kripto projelerini seçme sürecini Peter Lynch’in ünlü yatırım tavsiyesi olan “bildiğinizi satın alın” cümlesiyle karşılaştırdı: Cuban, yatırım yaptığı bir kripto projesini kişisel olarak nasıl kullandığını açıkladı. Cuban, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Birkaç yıl önce gittim ve bazı karbon denkleştirme ürünleri aldım. Çünkü kişisel ve kurumsal karbon ayak izimi dengelemek istedim ve gidip bunu yapmak baş belası. Bir komisyoncudan geçmeniz gerekiyor. Gerçek olup olmadığını bilmiyorsunuz. Her şeyi doğrulamak için gerçek bir Blockchain tipi senaryo yok. Sonra Klima geldi ve yatırım yaptım çünkü şu anda konuştuğumuz gibi, bir KLIMA tokenı, bir MCO tokenı, bir BCT tokenı satın almanın ve yakmanın daha kolay olduğunu düşünüyorum.

Pin

Cuban, şu anda Apecoin, Blocto, Injective, Litosphere ve Ocean dahil olmak üzere diğer birçok altcoini sevdiğini belirtti. Cuban, yatırımcıları yüksek piyasa değeri ve token fiyatları olan projeleri takip etme konusunda temkinli olmaya çağırarak tartışmayı sonlandırdı. Yatırımcıların mümkün olan en kısa sürede kar etmeye çalışmak yerine kullanım durumlarına odaklanması gerektiğini açıkladı. Kripto projelerinin mümkün olduğunca çok yatırımcı tahakkuk ettirmek yerine gelire odaklanması gerektiğini söyledi. Ayrıca kullanıcıların da bir tüketici olarak faydaya ve değere bakması gerektiğini açıkladı. Tokenların fiyatının, kripto projeleriyle ilgisi olmayan, kuru bir gürültü olduğunu düşünmekte.