KuCoin ile Özel Röportaj: Kriptodaki Sıradaki Büyük Şey Nedir?

Türkiye ve dünyada birçok kripto para meraklısının ilgisini çeken Blockchain Economy Istanbul’da, KuCoin Labs’in başındaki Lou Yu ile röportaj yapma fırsatı elde etti. KuCoin Labs, ünlü bir Bitcoin ve altcoin borsası KuCoin’in yatırım ve inkübasyon koludur. Yu röportajda, kripto alanındaki en son düzenlemeler hakkında düşüncelerini aktardı. Bunun dışında kripto paraların son düşüşüne değinirken metaverse, NFT, web3 ve GameFi’dan bahsetti. İşte röportajın detayları…

KuCoin Labs yöneticisi yorumladı: Kripto para düzenlemeleri piyasayı nasıl etkiler?

Geçtiğimiz haftalarda, geniş çapta takip edilen Blockchain Economy Istanbul etkinliği gerçekleşti. Kriptokoin.com olarak resmi sponsoru olduğumuz bu zirvede, birçok uzman isim ile konuşma fırsatı bulduk. Bugünkü yazımızda, KuCoin’in yatırım ve inkübasyon bölümü KuCoin Labs’in yöneticisi Lou Yu ile yaptığımız röportajı paylaşacağız. Ancak, röportajdan önce, etkinliğin ölçeği ve önemini gösteren videomuzu izleyebilirsiniz:

Kriptokoin: Herkese selamlar, bugün Lou Yu ile birlikteyiz. Kendisi KuCoin’de çalışıyor. Kendinizi tanıtabilir misiniz?

KuCoin Labs Yöneticisi Lou Yu: Tabii ki, öncelikle herkese merhaba. Benim adım Lou Yu. KuCoin’in inkübasyon ve yatırım kolu KuCoin Labs’in başındaki kişiyim.

Kriptokoin: İlk sorumuz, SEC’in (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun) son dönemde kripto piyasasına yönelik hamlelerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu kararlar piyasa için iyi kararlar mı?

KuCoin Labs Yöneticisi Lou Yu: Bildiğiniz gibi SEC genel olarak borsalar için birçok regülasyona bakıyor. Bence bu regülasyonlar piyasa için güzel fikirler çünkü alanın denetlenmesine yardımcı olacak. Açıklamam gerekirse, bu alanda çalışan bir profesyonel olarak, regülasyon gelince günlük operasyonlarımızda sınırlamalarla karşılaşma ihtimalimiz olacak. Fakat bu limitlerle birlikte marketten gelebilecek tüm zararlara karşı korunuyor olacağız. Bence bu olabilecek en iyi şeylerden biri aslında. Regülasyon geldiğinde, profesyonellerin yanı sıra traderları, kullanıcıları ve bu endüstriye katılan herkesi kapsayacak. Yani, genel olarak iyi bir şey.

Kripto para piyasasında düşüş devam edecek mi?

Kriptokoin: Cevabınız için teşekkür ederim. Sizce piyasada yaşanan fiyat düşüşleri sağlıklı mı yoksa yeni düşüşlerin habercisi mi?

KuCoin Labs Yöneticisi Lou Yu: Bence son yaşadığımız düşüş ve bundan sonra gelecek olan trendler birbiriyle bağlantılı olmak zorunda değiller. Ancak bu sene insanlar için gerçekten zordu ve özellikle COVID’in 2 yıldan uzun sürmesi piyasayı çok etkiledi. Yani COVID, Ukrayna’da yaşanan savaş, global ekonominin durumu ve enerji krizi – sanıyorum ki bu düşüşler sadece kripto özelinde değil; insanların genel olarak küresel ekonomiye nasıl baktığı ve ne kadar güvendiğiyle alakalı.

Bu krizlerin yanında enflasyonla, yerel ve global ekonomi politikalarıyla ve jeopolitik konularla da alakalı. Yani, markette yaşanan olaylar aslında insanların duygularını yansıtıyor. Gelecekte düşüşün devam edeceğini veya biteceğini söyleyemem, çünkü gerçekten öngöremiyoruz. Ancak eğer son dönemdeki gibi çok dar bir atmosferde ilerleyeceksek; politik ve ekolojik olarak, çok uç noktalarda bulunan endüstrilerden – kriptodan eğlence sektörüne kadar birçok sektör, yine insanların hissiyatlarından etkilenmeye devam edecektir.

Bireysel traderlar piyasada nasıl hareket edebilir?

Kriptokoin: Kripto para piyasasındaki günlük hareketler sizce nasıl okunmalı? Tavsiyeleriniz nelerdir?

KuCoin Labs Yöneticisi Lou Yu: Öncelikle şunu söylemeliyim ki herkes aynı tarzda araştırma yapamıyor çünkü hepimizin ulaşabildiği kaynaklar farklı, hepimiz farklı araçlar kullanıyoruz. Yani eğer profesyonel bir tradersanız, birçok aracınız vardır, analizlerinizi kendiniz yapabiliyorsunuzdur. Eğer küçük yatırımlar yapan biriyseniz, sanırım en önemlisi iyi analiz yapan kişileri takip edebilmektir. Böylece o kişilerin neden ve nasıl düşündüğünü anlayabilirsiniz. Ancak yine de çok ciddiye almamanız gerekiyor. Çünkü başkalarının fikrinin yanı sıra sizin de neye yatırım yaptığınızı bilmeniz gerekiyor. Alandaki profesyoneller olarak hep “kendi araştırmanızı yapmanızı” tavsiye ederiz.

Kriptokoin: Sonunda güvenebileceğimiz bir yer olmalı, değil mi?

KuCoin Labs Yöneticisi Lou Yu: Bence siz gerçekten iyi bir yerde hizmet veriyorsunuz. Şu an sizin gibi bir sürü medya ve basın ajansları var. Bence siz gerçekten kaliteli içerik oluşturuyorsunuz ve siz bir şeyden bahsettiğiniz zaman sadece fikirlerden değil aynı zamanda gerçeklerden de bahsediyorsunuz. Bu gerçekler “geçmişte nasılmış, günümüzde nasıl, gelecekte nasıl olacak” gibi faktörlerle fikir sağlıyorsunuz.

Sizin sayenizde piyasadaki diğer kişiler bir şeylerin geçmişte ve günümüzde nasıl olduklarını, farklı bakış açılarından okuma fırsatı buluyorlar. Bunun yanında çeşitli uzmanların gelecek hakkındaki düşüncelerini öğrenebiliyorlar. Bu da insanların piyasaya kendi bakış açılarını oluşturmalarına ve zenginleştirmelerine olanak sağlıyor.

Bu arada, KuCoin Labs yöneticisi ile yaptığımız röportajın tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz:

KuCoin yöneticisi, “sıradaki büyük şey” olarak web3, NFT, GameFi ve metaverse’e işaret etti

Kriptokoin: Son sorumuz, kripto para piyasasındaki sıradaki büyük şey sizce nedir? Hangi projeler buna yol açacak?

KuCoin Labs Yöneticisi Lou Yu: Bence bir sonraki adım için diyebilirim ki… Şuan birçok geleneksel fon, teknoloji şirketi ve farklı endüstriler web 2’den web 3’e geçiyorlar. Bu durum NFT, GameFi ve metaverse ile beraber yeni gelenlere büyük bir pencere açıyor. Aynı zamanda bu gelişmeler, kripto endüstrisine yeni bir akışa neden oluyor. Bu da bizim de zaten yaptığımız işleri daha iyi yapmamızı sağlayan itici güç oluyor. Örnek vermek gerekirse geçen sene NFT ve oyun alanında büyük bir balon oluştu. Bu durum iyiye işaret olsa da çok yeni bir düzenin parçasıydı. Şu an biliyoruz ki, bunların ekonomik değerleri var ve hepsinin arkasındaki takım, uzun vadede projelerini bu düzlemde sağlamlaştırmak amacıyla çalışıyor.

Biz, KuCoin Labs olarak mesela Universe Platformu ile çalışıyoruz. Bu platform, metaverse’leri online ve offline VR sistemleri üzerinde kendi blockcahain’lerini kullanarak Unity ve Unreal motorlarını tek bir motorda birleştirmeyi amaçlıyor. Böylelikle herkes kendi zincirinde çok kolay bir şekilde geliştirme yapabiliyor. Nihayetinde burası bir metaverse hub olacak. Bu tarz yapılar aslında uygulama geliştiricileri, gamerlar ve NFT yaratıcılarıma fayda sağlayacak. İleride daha çok temele dayanmış tutarlı bir zemini olacak.

Kriptokoin: Çok teşekkür ederiz, eklemek istediğiniz bir şey var mı?

KuCoin Labs Yöneticisi Lou Yu: Bu benim İstanbul’u ilk ziyaretim. Bu, eklemeye değer bir şey bence.

Kriptokoin: İstanbul’u beğendiniz mi?

KuCoin Labs Yöneticisi Lou Yu: Çok beğendim ve sokaklarda bu kadar çok kedi olmasına çok şaşırdım ve çok çok şirinler. Burada, yarınki konuşmam için buluyorum. KuCoin ve KuCoin Labs olarak Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde startup’ların nasıl kurulduğu hakkında bilgi vermeye geldik. Sektörde kimlerle rekabet ediyoruz, inkübasyonumuza ve yatırımımıza kimler katılabilir gibi şeyleri anlatacağız.