M&A anlaşmaları Avrupa piyasalarında hissiyata destek oldu

Yazar – Peter Nurse

Investing.com – Yatırımcılar, ABD’nin önemli enflasyon raporu ve İngiltere’nin GSYİH verilerinin açıklanacağı haftanın başında kurumsal kazanç raporlarını değerlendirmeye devam ederken Avrupa borsaları Pazartesi günü yükseldi.

DAX ve CAC 40 %0,5 yükselirken FTSE 100 %0,2 artış yaşadı.

Avrupa borsaları, son birkaç hafta çoğunlukla olumlu olan kurumsal kazanç raporlarından yararlandı.

Siemens Energy (ETR:ENR1n) borsalardaki genel artış eğiliminin dışında kaldı. Enerji sektörüne ekipman tedarik eden şirket, Rusya’daki işlerini yeniden yapılandırmasından dolayı yaklaşık 200 milyon euro’luk (204 milyon dolar) bir masraf açıklayarak 2022 yılında beklenenden daha büyük bir net zarar edeceği uyarısında bulunmasının ardından Pazartesi günü hisse senetleri %3,9 değer kaybetti.

Bununla birlikte bazı M&A (birleşme ve satın alma) anlaşmaları, hissiyatın iyileşmesine yardımcı oldu.

Fransız kamu hizmeti şirketi Veolia (EPA:VIE), Suez’in İngiltere’deki atık işini Avustralya’dan Macquarie Group’a (ASX:MQG) satmak için yaklaşık 2,4 milyar euro (2,4 milyar dolar) karşılığında anlaştığını doğrulamasının ardından hisseleri %2 yükseldi.

Öte yandan Joules (LON:JOUL) hisseleri, büyük rakibi Next (LON:NXT) ile görüşme halinde olduğu yönündeki haberlerin ardından %33 yükseldi.

Özellikle, Cuma günü açıklanan ve beklenenden çok daha güçlü gelen ABD istihdam raporu, Fed’in enflasyonu dizginlemeye yönelik agresif kampanyasında tempoyu düşürebileceği yönündeki umutları azalttıktan sonra yatırımcıların dikkati Çarşamba günkü ABD tüketici fiyat endeksinde olacak.

Ekonomistler, Haziran ayında 1981’den bu yana en büyük artışla %9,1’i gören yıllık enflasyon oranının, Temmuz ayında %8,7’ye gerilemiş olmasını bekliyor.

Ayrıca İngiltere Merkez Bankasının geçen hafta ekonominin bu yıl içinde uzun süreli bir durgunluğa girmesini beklediği uyarısının ardından Cuma günü Haziran ayı ve ikinci çeyrek GSYİH’si açıklanacak.

Petrol fiyatları Pazartesi günü bir miktar yükseldi ancak resesyon korkularının talep görünümünü baskılamasından dolayı son ayların en düşük seviyelerine yakın seyretti.

Son veriler, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin’de COVID-19 nedeniyle yaşanan durgunluktan yavaş bir toparlanmaya işaret ediyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, Temmuz ayında günde 8,79 milyon varil ham petrol ithal etti; bu rakam Haziran ayında görülen dört yılın en düşük seviyesinin üzerinde ancak yine de bir yıl öncesine göre %9,5 daha düşük.

ABD ham petrol geçen hafta %10’a yakın düşüş yaşadıktan sonra %0,7 artışla 89,61 dolardan işlem gördü. Brent ise geçen haftayı %14’e yakın bir zararla kapatarak Şubat ayından beri gördüğü en düşük seviyelerine geriledikten sonra %0,7 artışla 95,57 dolara yükseldi.

Son olarak altın vadeli işlemleri %0,2 artışla 1.794,55 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,0191’den işlem gördü.