Merkez Bankası, 24 yılın zirvesine çıkan enflasyonu değerlendirdi

Investing.com – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, dün açıklanan ve 24 yılın zirvesine çıkan Temmuz ayı enflasyon oranını değerlendirdi.

Yıl içi yükselişte en çok katkıyı sağlayan enerji grubunda son ayda gerileme olduğunu, fakat diğer gruplarda yükseliş olduğunu belirten Merkez Bankası, son ayda en belirgin artışın temel mal ve hizmet gruplarından geldiğine dikkat çekti.

Temel mal grubunda yıllık enflasyonun tüm alt gruplarda yükseliş kaydettiğinin belirtildiği enflasyon değerlendirmesinde yıllık enflasyon hizmet grubunda lokanta-otelde gerilerken, ulaştırma ve kirada daha belirgin olmak üzere diğer alt gruplarda artış olduğu ifade edildi

En yüksek artış yaşanan bir diğer grup olan alkollü içecekler ve tütün ürünleri fiyatlarındaki artışta tütün ürünlerindeki vergi ayarlamasının sınırlı etkisinin yanı sıra üretici firmaların fiyatlama davranışları etkili oldu.

Gıda grubunda yıllık enflasyon işlenmemiş gıdada sınırlı bir düşüş kaydetti, işlenmiş gıdada ise yükselmeye devam etti. Enerji enflasyonu, uluslararası enerji fiyatlarındaki görünüme paralel olarak gerileyen akaryakıt ve tüp gaz fiyatlarıyla düşüş gösterdi. Uluslararası emtia fiyatlarının etkileriyle rafine petrol ve ana metal fiyatlarında gerileme gözlense de özellikle diğer enerji kalemlerinin etkisiyle üretici enflasyonundaki yükseliş sürdü.

Merkez Bankası, geçen hafta açıkladığı enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon tahminini %42’den %60’a çıkardı.

Yazar: Deniz Engin