Morgan Stanley, Levi Strauss’un notunu düşürdü

Yazar – Senad Karaahmetovic

Morgan Stanley’den bir analist, hisse senetlerindeki son artışı takiben daha dengeli bir risk-kazanç gördüğünden Levi Strauss (NYSE:LEVI) derecesini “ağırlık artır”dan “eşit ağrılık”a indirdi.

LEVI son dört haftada %20 üzerinde artış yaşadı ve hisse fiyatı, analistin hisse başına 19 dolarlık fiyat hedefini aştı.

“Bu hareket ile hisse değerlemesi daha makul seviyelere doğru genişledi – daha bir ay önce sırasıyla 9x ve 6x çarpanlarına kıyasla şirket, 12x gelecekteki F/K ve 8x gelecekteki şirket değeri/FAVÖK [EV/EBITDA] ile işlem gördü.” dedi.

Dahası şirketin notunu makroekonomik verilerin zayıflamaya işaret ettiği, giyim ithalat seviyelerinin hâlâ yüksek olduğu ve negatif ön duyuru ve/veya kazanç raporlarının geldiği bir ortamda düşürdü.

“Bu makroekonomik ve sektöre has veriler hem kısa hem de uzun vadeli görünürlüğün sınırlılığına işaret ediyor, yani mali yıl hedefleri, perakende çapında genel olarak risk altında. LEVI’nın mevcut stok seviyeleri konusunda rahat olsak ve mali yıl tahminlerimiz şimdilik değişmese de piyasadaki stok fazlalığının, LEVI’nin kazançlarda daha fazla artış yönünde revizyon beklentilerini sınırlayabileceğinden kaygılıyız.”

Bununla birlikte analist, uzun vadeli pozitif yaklaşımını yineledi.