Neden 15 Eylül Kripto Para Piyasası İçin Tarihi Bir Gün Olacak?

Sadece lider altcoin Ethereum (ETH) geliştiricileri ve yatırımcıları değil, tüm kripto para piyasası bu tarihe odaklandı. Vitalik Buterin, merakla beklenen Merge yükseltmesi için gözden geçirilmiş olası bir tarih açıkladı.

Kripto para piyasası bu tarihi bekliyor!

Vitalik Buterin, 12 Ağustos’ta yayınlanan bir tweet’te, geliştiricilerin kalan hash sayısını sabitlediğini belirtti. Bu nedenle, geçişin 15 Eylül civarında gerçekleşmesi kuvvetle muhtemel. Ethereum geliştiricileri daha önce Proof of Stake (PoS) mekanizmasına geçişin 19 Eylül’de gerçekleşebileceğini tahmin etmişti. Ancak Buterin, geliştiricilerin kümülatif terminal zorluğunu 5875000000000000000000000 olarak belirlemesine rağmen, kesin geçiş tarihinin özellikle hash oranına bağlı olduğunu ekledi.

PinEthereum TTD grafiği / Kaynak: bordel.wtf

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

Bu, Ethereum PoW ağının artık benim için kalan (kabaca) sabit sayıda karmaya sahip olduğu anlamına geliyor. Kesin tarih hash oranına bağlı. Bununla birlikte bordel.wtf, Merge’ün 15 Eylül civarında gerçekleşeceğini tahmin ediyor.

ETH ekibi, Merge provasını başarıyla gerçekleştirdi

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere Ethereum geliştiricileri, 10 Ağustos’ta Merge için üçüncü ve son test ortamı ağını (testnet) başarıyla gerçekleştirdi. Bunun gerçekten önemli olduğunu belirtmekte fayda var. ‘Goerli’ olarak tanımlanan yükseltme, Merge’ün kostümlü provası olarak kabul ediliyor. Bu arada yükseltmeyle Ethereum ağdaki madenciliği ortadan kaldırmaya çalışıyor. Bu durumda bile, Blockchain’deki birkaç oyuncunun, Proof of Work (PoW) durumunu korumak için bir çatalı seçebilecekleri spekülasyonuyla yükseltmeye karşı çıktığını belirtmekte fayda var.

Pin

Ancak Vitalik Buterin, madencilere Ethereum Classic (ETC) gibi diğer ilgili ekosistemlere geçmelerini tavsiye etti. Ayrıca Buterin, bir çatalın Ethereum ekosistemine önemli ölçüde zarar vermeyeceğini söylüyor. Aynı zamanda, Ethereum’un en büyük ikinci madencilik havuzu olan f2Pool, Merge yükseltmesini destekleme konusundaki nihai kararın madencilik topluluğuna bağlı olduğunu ileri sürdü. Genel olarak kripto para piyasasıyla ilgili herkes, Merge yükseltmesini, Ethereum için anıtsal kabul ediyor. Bu arada analistler ikinci sıradaki kripto para için yükseliş görünümü öngörüyor.

Merge yükseltmesi Ethereum için son ayın en önemli katalizörü oldu. CoinMarketCap verilerine göre lider altcoin son bir hafta içinde %15’in üzerinde artış kaydetti. Son bir aylık dönemde ise yaklaşık %70 değer kazandı. Bu arada Ethereum, basın zamanında 2 bin doların hemen altında işlem görüyor. Öte yandan Ethereum, 4,9 bin dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesinden %60 uzakta duruyor.

PinEthereum 1 aylık fiyat grafiği / Kaynak: CoinMarketCap