Nomad Hackinden Güzel Haber: Bu 8 Altcoin Kurtarıldı!

Nomad köprü kurtarma cüzdanı, Pazartesi günkü 190 milyon dolarlık hack’in ardından 8 altcoin tokeninde 22 milyon dolar geri aldı. Ayrıca, 24’ü %10’luk ödül açıklanmadan önce olmak üzere 35 farklı cüzdan, protokole fon iade etti. Kripto para piyasası, bu yıl birkaç dokuz haneli cross-chain köprü hacklerinden zarar gördü.

Nomad, 190 milyon dolarlık hack’ten fon kurtardı

Cross-chain köprü Nomad, kolayca tekrarlanması mümkün bir saldırının kurbanı oldu. Birden fazla bilgisayar korsanı, Pazartesi günü protokolde 1090 milyon dolarlık fon çaldı. Bugün ise altcoin için güzel bir gelişme yaşandı. Çalınan fonlardan yaklaşık 22 milyon doları Nomad’a iade edildi. Böylece, Nomad’ın kurtarma cüzdanı, dokuz haneli hack’in ardından 22 milyon dolardan fazlasını geri almayı başardı.

Etherscan verileri, 5 Ağustos UTC saat 15:52 itibariyle, Nomad kurtarma fonunun Ethereum (ETH), USD Coin (USDC), Tether (USDT), DAI, Covalent (CQT), Frax (FRAX), Wrapped BTC (wBTC) ve Wrapped ETH (wETH) dahil olmak üzere çeşitli tokenlerde 22 milyon dolara ulaştığını gösteriyor.

Pin

Altcoin hack’i nasıl geçekleşti ve gelişti?

Nomad, kullanıcıların Ethereum, Evmos, Milkomeda ve Moonbeam arasında token göndermesine izin veren bir köprü. Pazartesi günü bir istismarın ortaya çıkarılmasından sonra büyük bir saldırıya uğradı. Güvenlik açığı, çok sayıda fırsatçının herhangi bir derinlemesine bilgi gerektirmeden köprüden para almasına izin verdi. Köprü, ihlalin yamalanmasından önce yaklaşık 190 milyon dolarlık bir zarara uğradı.

Bazı ‘beyaz şapkalı’ hackerlar, özellikle fonları Nomad ekibine iade etmek için köprüye baskın düzenledi. Salı günü, Nomad ekibi adresi 0x94A8 ile başlayan bir kurtarma cüzdanına gönderdi. Daha sonra kolluk kuvvetleri ve mali suç soruşturma firması TRM Labs ile çalıştığını söyledi. Nomad, korsanlara köprüden alınan fonların güvenli bir şekilde geri alınması için %10 ödül teklif etti. Kazançlarının %90’ını geri vermeleri halinde herhangi bir yasal işlemle karşılaşmayacaklarını söyledi. 35 cüzdan, baskı sırasında kurtarma cüzdanına token gönderdi. İşte bunlardan 11’i ödül açıklandıktan sonra fonları iade etti.

Pin

Nomad, cross-chain köprü saldırılarında tek değil

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere kripto alanı, bu yıl birkaç büyük cross-chain köprüden zarar gördü. Nomad olayına ek olarak hacker’lar, Mart ayında Axie Infinity’nin Ronin köprüsünden 550 milyon dolar çaldı. Buna ilaveten geçen ay Harmony’nin Horizon köprüsü 100 milyon dolara hacklendi.