O 5 Kripto Davasına Dikkat: Bu 20 Altcoin’i Etkileyebilir!

Kripto piyasası, son dönemde birçok dava haberi aldı. Bunlar arasında popüler Blockchain Solana, hedge fonu 3AC ve borç platformu Celsius yer alıyor. Aşağıda yer alan 5 ayrı mahkeme, sonuçlarına bağlı olarak tüm piyasası etkileme potansiyeli taşıyor. Özellikle, 20 altcoin projesinin çok daha yoğun etkilenmesi bekleniyor.

Three Arrows Capital (3AC) davası: 20 altcoin Etkilenebilir

Singapur merkezli kripto hedge fonu 3AC, kripto varlıklarında yaklaşık 18 milyar dolar yönetti. Ayrıca, ETH ve SOL dahil olmak üzere çeşitli altcoin projelerine yatırım yaptı. Bununla birlikte firma, son dönemde korkunç kayıplar yaşadı. Bunun nedeni Terra ağı çöktüğünde LUNA’da önemli bir konuma sahip olmasıydı. 3AC’nin Terra yatırımları, zirvede olduğu dönemde, kabaca 560 milyon dolar değerindeydi. Singapur Yüksek Mahkemesi’ne sunulan sızdırılmış bir mahkeme belgesi, 3AC’nin 3 milyar doların üzerinde borcu olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca en büyük alacaklısının, 2.3 milyar dolarlık krediyle Genesis olduğunu belirtiyor.

PinETH fiyatı

İflas sadece Haziran ortasında bildirildiği için alacaklılar 3AC’nin çökmekte olduğunu anlamakta geç kaldılar. Kurucu ortak Zhu Su, muhtemelen 3AC’nin kredi itibarını belirtmek için kullanılan bir yat ve mülk dahil olmak üzere lüks satın alımlar yaptı. Ayrıca bunları satın almak için borç para kullandı. Kurucu ortaklar MIA’ya gittiler. Ancak son zamanlarda firmanın bir geleceği olup olmadığını görmek için 3AC’yi Dubai’ye taşıyacaklarını söyleyerek sessizliklerini bozdular. 3AC’nin borçlarındaki temerrüdü hem Celsius Network hem de Voyager Digital üzerinde bir darbe etkisi yarattı. Eğer 3AC davası olumsuz bir şekilde sonuçlanırsa çoğu altcoin negatif yönde yara alacaktır. Etkilenmesi beklenen altcoin’ler şunlar:

 • Polkadot (DOT)
 • Uniswap (UNI)
 • Aave (AAVE)
 • Compound (COMP)
 • Synthetix Network (SNX)
 • yearn.finance (YFI)
 • Balancer (BAL)
 • WOO Network (WOO)
 • Hxro (HXRO)
 • Perpetual Protocol (PERP)
 • DODO (DODO)
 • KeeperDAO (ROOK)
 • mStable Governance Token (MTA)
 • dHEDGE (DHT)
 • Kyber Network (KNC)
 • Near Protocol (NEAR)
 • Avalanche (AVAX)
 • Ethereum (ETH)

Popüler altcoin Solana, dava ile karşı karşıya

Kaliforniya’da bir SOL yatırımcısı, Solana’nın ekibine ve onun risk sermayedarı destekçisi Multicoin Capital’e dava açtı. Dava, tokenlerin perakende yatırımcılara satışında yasa dışı bir şekilde ‘muazzam kâr’ reklamının yapıldığıyla alakalıydı. Buna göre dava, SOL satışlarının “kontrol edici federal yasa uyarınca kayıt dışı menkul kıymetlerin satışı” olduğunu iddia ediyor. Ayrıca, Nisan 2020’den itibaren sanıkların “Amerika Birleşik Devletleri genelinde SOL menkul kıymetlerini teşvik etmek için büyük miktarda para” harcadığını söylüyor. Davacı ayrıca SOL satmanın kayıtlı menkul kıymetlerle ilgili kuralları ihlal ettiğini savunuyor. Rosen Hukuk Bürosu, 24 Mart 2020 ve şimdi arasında SOL token alıcılarını toplu davaya katılmaya çağırıyor.

PinSOL fiyatı

LBRY-SEC davası

Blockchain start-up’ı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yerel tokeni LBC üzerinde bir anlaşmazlığın merkezinde yer alıyor. ABD’li düzenleyiciler, LBC’nin teklif edilmesinin kayıt dışı menkul kıymetlerin satışını temsil ettiğini savundu. CEO’su Jeremy Kauffman’a göre SEC, ABD’de ETH, ADA ve MATIC gibi altcoin varlıklarını satan herkesin yasaları çiğnediğini ima ediyor. Buna göre SEC-LBRY davası, potansiyel gelecek için emsal oluşturma potansiyeli taşıyor. Bu nedenle, sektör için büyük etkilerinin olması muhtemel.

PinMATIC fiyatı

Ripple-SEC davası

2020’de SEC, Ripple Labs yöneticileri olan Brad Garlinghouse ve Christian Larsen’e dava açtı. Sorun, şirketin “kayıtsız, devam eden bir dijital varlık menkul kıymet teklifi yoluyla” 1,3 milyar dolardan fazla topladığı iddialarına odaklanıyordu. Mahkeme Yargıcı Analisa Torres, SEC’in makul bir şekilde XRP dijital parasının kayıt dışı menkul kıymet satışı anlamına geldiğini iddia ettiğine karar verdi. Buna göre SEC-XRP davası büyük bir olay ve altcoin fiyatlarını etkileyebilir.

PinXRP fiyatı

Celsius Network

Celsius’un danışman ortağı Kirkland & Ellis’in yakın tarihli bir mahkeme dosyasına girdi. Buna göre, Celsius’un bilançosunda 1,2 milyar dolarlık bir boşluk var. Aslında kripto borç platformu, ABD’de ‘aşırı’ piyasa koşullarını gerekçe göstererek gönüllü iflas başvurusu yaptı. Böylece, 1,7 milyon müşterisinin varlıklarını kullanamadı. Sonuç olarak, ağın altcoin varlığı CEL, yatırımcıların güveni azaldıkça bir dizi vahşi fiyat dalgalanması gördü.

PinCEL fiyatı

Bir açıklamaya göre Celsius, şirketin iflasa sorunsuz bir geçiş sağlamasına izin vermek istiyor. Bunun için ise, mahkemeye bir dizi bilinen hareket yaptı. Ayrıca, elinde 167 milyon dolar nakit var. Şirketin CEO’su Alex Mashinsky bir açıklama yaptı. Açıklamasında, iflas başvurusunda bulunma kararının Celsius’un işini istikrara kavuşturacağını söyledi. Ayrıca, bunun müşterilerini koruyacağını ifade etti.