OKX ile Özel Röportaj: Bitcoin ve Blockchain Devrimine Derin Bakış!

Kriptokoin.com ekibi olarak, resmi sponsoru olduğumuz Blockchain Economy Istanbul etkinliğinde, büyük kripto para borsalarından olan OKX’in Kurumsal İş Geliştirme Müdürü Benjamin Martin ile röportaj yapma fırsatı bulduk. Martin; Blockchain teknolojisi, kripto paralar ve Bitcoin hakkında düşüncelerini paylaştı. İşte detaylar…

Blockchain’in erken aşamasında mıyız?

Geçtiğimiz hafta Blockchain Economy İstanbul etkinliği, geniş çapta yankı uyandırdı. Kriptokoin.com olarak biz de, etkinliğe katılan önemli figürlerle röportaj yaptık. Bugün, en büyük kripto para borsalarından OKX’in İş Geliştirme Müdürü Benjamin Martin ile yaptığımız röportajı paylaşıyoruz. Röportajdan önce, etkinlik hakkındaki videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Kriptokoin: Bugün Benjamin Martin ile birlikteyiz. Kendinizi tanıtabilir misiniz?

OKX İş Geliştirme Müdürü Benjamin Martin: Tabii ki. Ben Benjamin Martin. Eğer resmi olalım derseniz, OKX’in kurumsal iş geliştirme müdürüyüm.

Kriptokoin: Blockchain devriminin hala erken aşamada mı olduğunu düşünüyorsunuz?

OKX İş Geliştirme Müdürü Benjamin Martin: Kesinlikle. Bence Blockchain’e bakarsak, 2009 ve daha öncesinde yaşananları kesinlikle ilham verici buluyorum. Fakat benzer projelerde daha önce yaşananların yansımalarını unutmuş olabiliriz. Bu nedenle internet hakkında da konuşacağımıza eminim. Blockchain’in son 12, 13 yıldaki evrimi, çoğunlukla kripto alanında gerçekleşti. Şimdilerde kriptonun artık bankacılık alanında kabul gördüğünü görüyoruz. Bunun yanında, kripto paralar için regülasyonların ve düzenlemelerin getirildiğine, hükümetlerin de bu alana girdiğine şahit oluyoruz.

Blockchain ile nereye kadar gidebiliriz? Bu teknolojinin sınırı nedir? Blockchain’in bir limiti yok. İnternet hakkında konuştuğumuz zaman buna biraz daha değineceğim. Ancak esasen, tüm bu gelişmelere rağmen, Blockchain’in gelişiminin daha erken aşamalarda olduğunu düşünüyorum.

Bitcoin, kripto paralar ve Blockchain teknolojisinin sağlayacağı değişimler neler olacak?

Kriptokoin: Blockchain endüstrisi bankacılık sistemini nasıl değiştirecek?

OKX İş Geliştirme Müdürü Benjamin Martin: Bence çoktan değiştirdi.

Kriptokoin: Nasıl bir değişime yol açtı?

OKX İş Geliştirme Müdürü Benjamin Martin: Öncelikle, istediğim kadar bir değişim olmadı.

Kriptokoin: Bu değişimi beğenmediniz mi?

OKX İş Geliştirme Müdürü Benjamin Martin: Hayır hayır, değişimi seviyorum ama şu anda gördüğümüz bankacılık sistemi… Biraz para odaklı. Bankaların neredeyse tek amacı kendi ceplerinin doldurmaya çalışmak. İki sistemi karşılaştırdığımızda, bankacılık sektöründe 3 gün süren “hızlı” işlemleri, biz Blockchain üzerinden anlık yapabiliyoruz.

Peki nereye gidiyoruz? Gidebileceğimiz tek yol var: Blockchain’i kolaylaştırmak, tam olarak devreye sokmak ve işleri daha güvenli, daha hızlı ve uygun maliyetli hale getirmek. Bence şu an bizi geride tutan şey, geleneksel bankaların para transferlerinden ve diğer işlemlerden elde ettikleri geliri bırakmak istememeleri.

Bu arada, ekibimizin Martin ile yaptığı röportajın videosunu, aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Benjamin Martin: Bitcoin (BTC)’de, kriptoda boğayım

Kriptokoin: Çok güzel bir cevaptı, teşekkürler. Peki, gelecek 10 yılda Bitcoin’i nerede görüyorsunuz?

OKX İş Geliştirme Müdürü Benjamin Martin: BTC hakkında negatif düşünüyorum demek ve tartışmak isterdim. Fakat tabii ki öyle değil. Bu soru benim için dünyadaki en basit soru. Bakın ben OKX’de çalıyorum, dünyada ki en büyük ikinci borsa konumunda. Cevabım çok şaşırtacak olsa da, ben BTC’de boğayım, kripto’da da boğayım. BTC geleneksel olan tüm alanların önüne geçti.

Hatta, 89 yaşındaki büyükannem bile bana BTC ve kripto hakkında sorular soruyor. Muhtemelen bu alanda çalıştığım için soruyor. Fakat işin aslına inersek, birçok insan kripto alanına girmek istiyorlar. Ayrıca geleneksel bankalar, hükümetler gibi çeşitli endüstri kolları artık bu kervana katılıyor. JP Morgan gibi büyük fon şirketleri, birçok resmi kurum ve hükümet artık Bitcoin (BTC)’e ve kriptoya adapte oluyorlar. Kendi fikrimi soracak olursanız, 10 yıl içerisinde emeklilik maaşı ya da bireysel emeklilik fonlarının ana ödeme sistemi olarak kullanılacak. Bence kripto, finansal teknolojinin ilerlemesindeki en önemli araçlardan biri olacak.

Martin, İnternet ve Blockchain arasındaki benzerliklere dikkat çekti

Kriptokoin: Sizce şu anda Blockchain’in 1980’lerdeki internet ile aynı konumda olduğunu düşünüyor musunuz?

OKX İş Geliştirme Müdürü Benjamin Martin: Bence aynı değiller fakat benzerlikleri var. Yanlış hatırlamıyorsam ilk e-posta 1989’da gönderilmişti. İnternetin o zamandan bu yana ne kadar geliştiğine bakın – artık robot teknolojilerine geçtik. Bence Blockchain, aynı olmasa da oldukça benzer yollardan geçiyor. 2000 yıllarında İnternette yaşadığımız gibi, kripto ve Blockchain alanında oldukça benzer volatil hareketler görüyoruz.

Daha sonrasında internetin nasıl ilerlediğine bakarsak, her şey daha basit bir hal aldı. Artık anında bağlantı kurabilen; Google, Amazon gibi teknolojileri barındıran bir araca dönüştü. Maalesef Blockchain’in önümüzdeki 20 yılda neler yapabileceğini, nereye ulaşacağını söyleyebilecek kadar zeki değilim. Ancak şunu kesinlikle söyleyebilirim ki, şu anda blockchain teknolojilerinin başlangıcındayız ve Blockchain, en az internetin günümüzdeki hali kadar gelişecek.