Önemli Gelişme: LUNA Yatırımcıları Paralarını Geri Alacak!

Güney Koreli iki kripto para borsası Upbit ve Korbit, yatırımcılara Terra-LUNA sırasında ödedikleri işlem ücretlerini geri ödemeyi teklif etmişti. Bununla birlikte, şu anda kadar herhangi bir hamle gelmediği için söz kayboluyor gibi görünüyor.

Güney Kore borsaları Terra-LUNA işlem ücretlerini ödeyecek

Terra-LUNA çöküşü sırasında, Güney Kore’deki kurumsal ve bireysel yatırımcılar milyar dolarlık zarara uğradı. İki Güney Koreli borsa olan Upbit ve Korbit, mağdur yatırımcıların işlem ücretlerini ve diğer maliyetleri geri ödemeyi seçti. Yerel basına göre, Upbit ve Korbit, yaklaşık üç ay sonra iade edilecek tutarı ve diğer komisyonları belirleyecek komiteyi henüz açıklamadı.

Pin

Terra-LUNA felaketinde yatırımcılar milyar dolarlık zarara uğradı

Kripto borsaları, çöküşten habersiz LUNA ve UST reklamları yaptıkları için ateş altında kaldı. Aslında, Güney Kore hükümeti tarafından yapılan araştırmalar, UST ve LUNA fiyatının düşüş sırasında borsaların önemli ölçüde kar ettiğini gösterdi. Yatırımcılar, düşen fiyatları değerlendirmek için olacaklardan habersiz satın aldılar. Terra bu esnada 24 saatlik işlem hacminde günlerce ilk sıralarda kaldı. Bundan fazla yarar sağlayanlar borsalar oldu. Verilere göre, Mayıs ayında iki borsadan elde edilen birleşik ödeme 30 milyon doların üzerinde:

Yasal sorumluluğun yanı sıra yatırım kayıpları konusunda da ahlaki sorumluluk hissediyoruz. Upbit, Luna işlem ücretinin nerede ve nasıl kullanılacağına karar vermek için değil, nerede ve nasıl kullanılacağını araştırmak için dahili ve harici uzmanlardan oluşan ayrı bir grup oluşturacak.

Pin

Bu arada, Bitcoin fiyatı çöküş sırasında 30.000 dolardan 23.000 doların altına düştü. Böylece Kasım zirvesi için tüm ümitleri yerle bir ederken zirveden %70’lik kayba yol açtı. Bunun bir sonucu olarak borsalar Terra mağdurlarına BTC bazında daha düşük ödeme yapacak. Anlaşmalara göre geri ödenecek ücretler şu anda Bitcoin cüzdanlarında tutuluyor.

Upbit işlem ücretlerini geri ödemeye hazırlanıyor

Terra-LUNA kazası gibi kazaları önlemek için, önemli Güney Koreli kripto para borsaları da aynı şekilde toplu bir danışma grubu kurmaya hazırlanıyor. Ortak danışma organı için henüz bir teklif kesinleşmedi. Bu arada, raporun yayınlanmasının ardından Upbit, “komisyonun yakında başlatılacağını” kamuoyuna açıkladı.

TerraForm Labs ve Güney Kore’deki yaratıcısı hakkında soruşturmalar Güney Koreli savcılar, kripto para borsaları ve kurucu ortak Daniel Shin’in evi ve işyeri de dahil olmak üzere 15’ten fazla yerde “arama ve el koyma” operasyonları gerçekleştirdi.

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, Terra kurucusu Do Kwon seyahat kısıtlaması alında. Daniel Shin ve diğer Terra yetkilileri de tüm seyahatlerde izleniyor.