Otokar, cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre iki kat artırdı

Investing.com – Yeni ürün tanıtımlarıyla yıla hızlı başlayan Otokar (OTKAR), 6 aylık finansal sonuçlarını açıkladı. 

Otokar, yılın ilk yarısında cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre iki katına çıkardı. İhracatta mevcut seviyeyi koruyan şirketin, ilk 6 aydaki net kârı, yüzde 37 artışla 543 milyon TL oldu.

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Türkiye dahil 5 ülkedeki şirketleriyle faaliyet gösteren ve araçları 5 kıtada 60’tan fazla ülkede kullanıldığını iletirken, yılın ilk 6 ayında cirosunu 2 katına çıkartarak, 3,7 milyar TL’ye çıkardı. Şirketin ihracatı ise geçen yılın aynı dönemi ile benzer seviyede gerçekleşerek 146 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Yılın ilk 6 ayının çalışmalarını değerlendiren Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, şu ifadeleri kullandı:

Otokar’dan elektrik otobüs atılımı

Türkiye’nin ilk hibrit otobüsü, ilk elektrikli otobüsü, akıllı otobüsü gibi öncü araçlara imza atan Otokar’ın elektrikli otobüsteki iddalı duruşu, ilk kez Busworld Turkey 2022 fuarında sergiledikleri yeni otobüslerle ortaya konuldu.

Serdar Görgüç, lansmanını yaptıkları elektrikli körüklü belediye otobüsü, e-Kent Körüklü ve elektrikli minibüs e-Centro’nun tasarımından sahip olduğu özelliklere kadar büyük bir beğeni kazandığını aktardı. Otokar Genel Müdürü,  ayrıca yakında zamanda hedef pazar olan Avrupa’dan elektrikli otobüsler için yeni siparişler aldıklarını dile getirirken şirketin hedefinin elektrikli otobüste yeni bir başarı hikayesi yazmak olduğunu açıkladı.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, şirketin, yeniliklerin yılı olarak ilan ettiği 2022’de toplu taşımacılığın yanı sıra kamyon pazarındaki iddiasını da Atlas 3D ile farklı bir boyuta çektiğini belirtti.

Otokar’ın Türk savunma sanayii çalışmalarını da aralıksız sürdürdüğünü belirten Görgüç, bu alanda başarısı dünyaca ispatlanmış askeri araçların, kullanıcı testlerinin farklı coğrafyalarda devam ettiğini söyledi. 

Otokar’ın savunma sanayii alanında global bir oyuncu olduğuna dikkat çeken Serdar Görgüç, askeri araçlarının Türk ordusu ve güvenlik güçleri dahil dünyada 35’ten fazla dost ve müttefik ülkedeki 55’ten fazla kullanıcı envanterinde yer aldığını sözlerine ekledi.

Yazar: Günay Caymaz