Özgür Demirtaş: Bu Altcoin’lere Yatırım Yapmayın!

Sabancı Üniversitesi’nde Finans Kürsü Başkanı olarak görev yapan ünlü isim Prof. Dr. Özgür Demirtaş; kripto paralara yönelik yeni bir uyarı ile gündeme geldi. Demirtaş, belirli altcoin projelerine yatırım yapılmaması gerektiğini savundu. İşte detaylar…

Özgür Demirtaş, bu altcoin projelerine karşı uyardı

Demirtaş, Twitter’da bir paylaşım yaptı. Paylaşımında, ülkedeki finansal okur yazarlık seviyesinin düşük olduğuna dikkat çeken Demirtaş, bu nedenle hata yapıldığına dikkat çekti. Özgür Demirtaş, yatırımcıların sürekli yaptığı bir hataya işaret etti. Ekonomiste göre insanların “tüm parasını tek bir ürüne yatırmaması lazım”. Yani Demirtaş, portföy çeşitlendirmeye işaret ediyor. Demirtaş’ın tweet’inde aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Sevgili Arkadaşlar: Ülkemizdeki Finansal Okur Yazarlık çok düşük. O yüzden hata yapıyoruz. Sizlerden ricam arkadaş tavsiyesi ile yatırım yapmamanız. Tüm paranızı TEK bir yatırıma yatırmamanız. Türkücü, Şarkıcı vs gibi kişilerin çıkardığı koinlere yatırım yapmamanız.

Pin

Bazı yatırımcılar mağdur oluyor

Ekonomist Özgür Demirtaş söz konusu tweet’ini yatırımcıları korumak için atmış gibi duruyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, bilindik insanların çıkardığı bazı coin’ler scam olabiliyor. Yani yatırımcılar söz konusu coin’i alıp zarara uğrayabiliyor. Çünkü projenin arkasındakiler “rug pull” dediğimiz bir dolandırıcılık çeşidi ile para çalabiliyor. Rug pull’da, projenin arkasındaki insanlar yatırımcı parasını alıp kaçar.

Dolandırıcılık olmasa bile, bu tarz coin’lerde pump ve dump daha yaygın görülebilir. Yani bir coin, ilk zamanlarda çok yüksek seviyelerden işlem görebilir. Bunun ardından yükseliş hissiyatı hakim olur. Ancak altcoin’in değerini hızlı bir şekilde kaybolmasıyla yatırımcılar, zarara uğrayabilir.

Pin

Kripto dolandırıcılıkları oldukça yaygın

Aslında dolandırıcılık, daha doğrusu kripto dolandırıcılığı yeni bir fenomen değil. Temelde değişen şey, dolandırıcıların bir düğmeye basarak milyarlarca olmasa da milyonlarca kişiye ulaşabilme kolaylığıdır. İnternet ve diğer teknolojiler, bu yeni siber suç fırsatlarının öncülüğünü temsil eden kripto para birimleri ile oyunun kurallarını basitçe değiştirdi. Blockchain veri platformu Chainanalysis’in Ocak 2022 tarihli raporu, 2021’de kripto para kullanan yatırımcılardan 14 milyar dolara yakın paranın çalındığını öne sürüyor.

Örneğin, 2021’de Güney Afrika’dan iki kardeş, yatırımcıları bir kripto para birimi yatırım platformundan 3,6 milyar dolarlık dolandırmayı başardı. Şubat 2022’de FBI, yatırımcıları 3,6 milyar dolar daha dolandırmak için sahte bir kripto para birimi platformu kullanan bir çifti tutukladığını duyurdu. Bu nedenle Özgür Demirtaş gibi birçok uzman, yatırımcılara dikkatli olmalarını söylüyor. Belirttiğimiz üzere, dolandırıcılık olmasa da, üzerine düşünmeden yapılan bir yatırım, değer kaybıyla sonuçlanabilir.