PepsiCo, Celsius’ta 550 milyon dolar karşılığında %8,5 hisse alacak

Yazar – Senad Karaahmetovic

PepsiCo (NASDAQ:PEP), enerji içeceği üreticisi Celsius (NASDAQ:CELH) ile yatırım anlaşması yaptığını duyurdu.

Celsius, anlaşmanın bir parçası olarak ABD’deki mevcut distribütörlüğünü PepsiCo’ya geçirecek ve PEP de Celsius için küresel olarak tercih edilen dağıtım ortağı olacak.

Dahası PepsiCo, %8,5 hisse karşılığında Celsius’a 550 milyon dolarlık nakit yatırım yapacak. Bu, PEP’in indirimle hisse başına 75 dolardan 7,3 milyon CELH hissesi aldığı anlamına geliyor.

Kuzey Amerika PepsiCo CEO’su Kirk Tanner, “Celsius ile ortak olmaktan çok memnunuz ve enerji içeceği kategorisinde büyümeyi ve inovasyonu teşvik etmek adına iki kuruluş için de fırsat yaratılmasından heyecanlıyız.” dedi.

CELH hisseleri dünkü seansı 88,96 dolarda kapatmıştı ve PEP ortaklığı sayesinde Pazartesi günü yaklaşık %9 değer kazandı.

Celsius’un başkanı ve CEO’su John Fieldly: “Sınıfının en iyisi küresel bir distribütör ile ortak olma fırsatının hem mevcut perakendecilerde hem de enerji içeceklerinin yaklaşık %70’inin satıldığı ABD kanalının önemli bir bölümünü temsil eden bağımsız perakendecilerde Celsius’a kısa vadede ciddi bir ek raf alanı sağlayacağına inanıyoruz.”