Piyasalar dolar kurunda rekor beklerken enflasyonda ise Merkez Bankası kadar iyimser değil

Investing.com – Piyasalarda yıl sonu enflasyon ve dolar kuru beklentisi yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının reel sektör ve finans sektörü temsilcileri ile her ay düzenli olarak yaptığı ankette, katılımcıların yıl sonu enflasyon ve dolar kuru beklentisi yükselirken faiz beklentisi ise değişmedi.

Yıl sonu enflasyon beklentisi %70,60’a çıktı

Piyasa katılımcılarının geçen ay yıl sonu enflasyon beklentisi %69,94 iken Ağustos ayında yıl sonu enflasyon beklentileri %70,60’a yükseldi. Katılımcılar 12 ay sonra enflasyonun %41,99 olmasını bekliyor.

Dolar kurunda rekor bekleniyor

Önceki ay yıl sonu dolar kuru beklentisi 18,99 iken bu ay yıl sonu beklentisi 19,65’e yükseldi. 12 sonrası için beklenti ise 20,92’ye çıktı.

Faizde değişiklik beklenmiyor

Piyasalar %14 olan politika faizinin bu yıl değişmesini beklemiyor.

Büyüme beklentileri olumlu

2022 yılı büyüme beklentisi %3,6’dan %3,7’ye yükselirken 2023 beklentisinde %3,8 oranı korundu.

Sene başında beklentiler nasıldı?

Ocak ayında yapılan ankette piyasa katılımcılarının yıl sonu enflasyon beklentisi %29,75, dolar kuru beklentisi 16,13, büyüme beklentisi %3,9 ve faiz beklentisi %14’tü. Enflasyon Temmuz’da %79’a çıkarak son 24 yılın zirvesini gördü. TCMB, son enflasyon raporunda yıl sonu tahminini %60,4 olarak belirledi ve Başkan Kavcıoğlu bu oran altında bir kapanışın söz konusu olabileceğini söyledi.

Dolar kuru ise 18 seviyesini test etti ve bu yıl içinde %35 yükseliş yaşadı. Yeni Ekonomi Modeline bağlı kalınacağını belirten para ve maliye politikası yetkililerinin açıklamalarıyla faizde değişiklik beklenmiyor. Büyüme tarafında ise ilk çeyrek %7,3 ile beklentilerden iyi geldi, ikinci çeyrek verisi ise bu ay sonunda açıklanacak.

Yazar: Necdet Erginsoy