Piyasalar yarın açıklanacak ABD enflasyonuna kilitlendi

Investing.com – ABD’de resesyon yaşanmasına rağmen istihdam sektörünün canlı olmasıyla piyasalarda iştah yükseldi. Gözler şimdi, yarın açıklanacak TÜFE verisine çevrildi.

Yarın TSİ 15.30’da açıklanacak ABD enflasyonunun yıllık %9,1’den %8,7’ye düşmesi bekleniyor. Haziran’da düşüş beklentisine karşın yükseliş gösteren enflasyonda son ayda gerileme beklenmesinin temel sebebi petrol fiyatlarında yaşanan düşüş oldu. Haziran’da 125 dolara çıkan Brent petrol bu ay içinde 93 doları altını gördü ve bugün 97,50 dolardan işlem görüyor. Fiyatta yaşanan belirgin düşüşle beraber ABD’de ham petrol stoklarının artması ve benzin fiyatlarının düşmesiyle manşet enflasyonda gerileme bekleniyor. Ancak gıda ve enerji hariç çekirdek enflasyondaki değişim manşet kadar önemli ve eğer maliyetlerle beraber talepte de gerileme söz konusu olursa Fed, Eylül’de daha yavaş oranlı bir faiz artışı gerçekleştirebilir. Bu da dünya borsalarındaki iyimserliği destekleyebilir.

ABD’de 41 yılın zirvesine çıkan enflasyon nedeniyle Haziran ve Temmuz’da 75’şer baz puanlık faiz artışı yapan Fed, 30 yılı aşkın sürenin en agresif para politikasını yürütüyor. Olumsuz bir enflasyon sonucu şu anda 75 baz puan fiyatlamasının daha da artmasına neden olabilir.

Dolar, enflasyon öncesi nasıl fiyatlanıyor?

Resesyonla beraber düşüşe geçen dolar göstergesi, istihdam verisinden destek alarak düşüşünü durdurdu. Fakat seviye 107’yi aşamıyor. Bugün endekste yatay seyir var ve hem gelişmiş hem de gelişen ülke paraları bugün dolar karşısında hafif alıcılı işlem görüyor.

Euro/dolar son 3 haftadır 1,01-1,0270 aralığında oldukça dar bantta işlem görürken sterlin/dolar Cuma günü 1,20 seviyesine gerilemesinin ardından bu hafta 1,21’den fiyatlanıyor. Geçtiğimiz hafta içinde anlık 18 üzerine çıkan dolar/TL ise 17,90’lı seviyelerde yine dar bölgede seyrediyor.

Yazar: Necdet Erginsoy