Popüler Altcoin’de Veri Sızıntısı! “Solana Gibi Olabilir”

Popüler altcoin projeleri arasında yer alan Near Protocol (NEAR), veri sızıntısıyla karşı karşıya. Kripto para, resmi hesapları üzerinden bazı kullanıcı verilerinin ‘üçüncü taraf’ kişiler tarafından ele geçirildiğini paylaştı. Verileri sızdırılan kullanıcılar, cüzdanlarında kurtarma seçeneği olarak e-mail ve SMS özelliğini aktif edenlerdi. Bununla birlikte, güvenlik ihlalinin duyurulmasına rağmen NEAR fiyatı yükseliş hareketini sürdürerek dikkat çekti.

Altcoin NEAR, veri sızıntısıyla karşı karşıya

Near Protocol olayı duyurmasının ardından bir açıklama yaptı. Altcoin, açıklamasında hiçbir kullanıcı fonunun zarar görmediğini söyledi. Ayrıca, kullanıcıların gizli ve özel verilerinin sızmadığını da paylaştı. İlginç bir şekilde NEAR, bahsi geçen veri sızıntısını fark etmedi. Güvenlik ihlalini iyi niyetli bir hacker ağı, proje ile paylaştı. Bunun karşılığında NEAR, hacker’lara açıklanmayan bir miktarda ödül verdi. Ek olarak proje, açıklamasında sorunun hiçbir problem ortaya çıkmadan halledildiğini açıkladı. Veri sızıntısına neden olan hatanın tespit edilmesiyle ekip, sorunu çözmek için kolları sıvadı. Buna göre, NEAR personelleri ve üçüncü taraf kişilerin, kullanıcı verilerine olan erişimlerini dondurdular.

Pin

İhlali, iyi niyetli hacker grubu Hacxyk fark etti

Near Protocol hata ile ilgili sorunların çözüldüğünü dile getirdi. Ancak altcoin projesi, hatayı fark eden ve bunu paylaşan asıl grup değildi. Veri ihlalini, iyi niyetli bir hacker ağı olan Hacxyk fark etmişti. NEAR, hatayı fark edip, projeye bildirdikleri için Hacxyk’ye ödül verdiğini açıkladı. Ancak, ödülün boyutunu paylaşmadı. Hacxyk ağı, verilerin hangi platforma sızdığını da paylaştı. Onlara göre kullanıcı verilerinin sızdığı ‘üçüncü taraf’, Mixpanel şirketiydi. Mixpanel, kripto alanında analitik hizmet sağlayıcısı olarak çalışan bir şirkettir.

“Solana gibi olabilir”

Sözlerine devam eden hacker grubu, NEAR olayının geçtiğimiz günlerdeki Solana hack’ine benzediğine dikkat çekti. Geçtiğimiz günlerde bilgisayar korsanları, Solana’nın Slope cüzdanına bir saldırı gerçekleştirdi. Saldırıda, Slope cüzdan sahiplerinin, anahtar kelimeleri hacker’ların eline geçmişti. Olayın ardından SOL fiyatı, sert bir şekilde düşmüştü. Hacxyk, sızıntıda, cüzdan kurtarma seçeneklerinde e-mail ve SMS seçen kullanıcıların anahtar kelimelerinin ele geçirildiğini söylüyor. Onlara göre bu hassas veriler, farkında olmadan Mixpanel şirketine sızdı. Yani, kullanıcıların anahtar kelimeleri Mixpanel’in sunucularına taşındı. Bununla birlikte altcoin projesi, kullanıcılarına anahtar kelimelerini değiştirmeleri tavsiye etti. Ardından, varlıkların Ledger benzeri bir soğuk cüzdana taşınmasının faydalı olacağını söyledi. Olay, altcoin NEAR’ın yükselişini sekteye uğratmadı. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere altcoin bir haftadır devam eden yükseliş hareketini sürdürdü. Buna göre NEAR, gün içi %13,44 artışla 5,05 dolardan işlem görüyor.