Porsche SE, vergi sonrası kazancında artış paylaştıktan sonra yıllık hedefini yineledi

Yazar – Scott Kanowsky 

Investing.com – Porsche Automobil Holding SE (ETR:PSHG_p), ilk yarı yıl için vergi sonrası kârında artış paylaştı ve yıllık görünümünü teyit etti. Volkswagen’in öncü hissedarlarının yatırım kolu, ünlü spor araba markasının halka arz edilme olasılığını düşünüyor.

Vergi sonrası grup kârı, Volkswagen’deki (ETR:VOWG_p) büyük hissesinden elde ettiği getiriler sayesinde %31 artışla 3,24 milyar euro’ya ulaştı. Şirket, Porsche SE’nin otomobil devine yaptığı yatırımın 3,10 milyar euro’ya ulaştığını da belirtti.

Porsche SE ayrıca vergi sonrası için 0,2-0,7 milyar euro aralığında net likidite ile 4,1-6,1 milyar euro arasında pozitif gelir beklediğini söyleyerek tüm yıl kılavuzunu destekledi. Ancak firma, özellikle Ukrayna’daki savaşın etkisinden dolayı bu tahminlerin “yüksek belirsizlik” içerdiği konusunda uyardı.

Gruba göre görünüm, Volkswagen’in Porsche biriminin bu yılın sonunda 20 milyar euro değerinde olası senet ihracının hiçbir etkisini içermediğini belirtti.

VW daha önce bu hamle için bir “çerçeve anlaşma” olduğunu söylemişti. VW’nin önde gelen hissedarları Porsche-Piëch ailelerinin holding şirketi olan Porsche SE, ilk fiyatı üzerinden %7,5 primle markanın oy kullanan hisselerinin yüzde 25’inden biraz fazlasını kapacaktı.

Ardından Porsche SE, 2012’de başarısız bir devralma teklifinin ardından VW’ye kaptırdığı ve “Taycan” ve “911”in ardındaki otomobil yapım işinin kontrolünü yeniden ele geçirecekti.

Pazartesi günü yarı yıllık sonuçlarında Porsche SE, eski VW patronu Herbert Diess’in, elektrikli mobiliteye geçişi sürdürürken Porsche markasına daha fazla finansal esneklik sağlayacağına söz verdiği anlaşma konusunda nihai bir karar olmadığını söyledi.

“İlk halka arzın esas uygulanabilirliği, genel piyasa koşullarıyla birlikte birçok farklı parametreye bağlı.”

Porsche SE hisseleri Avrupa ticaretinde pozitif seyretti.