Qantas Havayolları, işgücü eksiği yüzünden üst düzey yöneticilerini bagaj personeli olarak görevlendirecek

Investing.com – İşgücü eksiğiyle baş etmek için Qantas havayollarının oluşturduğu plan sonucunda, havayolunda üst düzey yönetici kadrosunda bulunan çalışanlarına bir süre yer hizmetlerindeki düşük profil görevleri yerine getirmeleri için teklif götürüldü.

Sorunlarla boğuşan havayolunun COO koltuğunda oturan Colin Hughes, şirket iç yazışmalarından birinde çalışanlarına Qantas’ın üç ay sürecek bir acil durum planına katkı beklediğini söyledi.

“Departman çağrısına olumlu yanıt veren çalışanlar, yer hizmetlerinde gerekli görünen işler için eğitilerek Sydney ve Melbourne havalimanında görevlendirilecek ve Ağustos ortasından itibaren buralarda Qantas operasyonlarını yürüten yer hizmetlerindeki şirket personeline yardımcı olacak” denildi.

Çantaları taramak ve havalimanı içerisindeki taşınmalarını sağlamak üzere en az 100 adet müdürün görevlendirileceği açıklandı.

Covid-19 kapanmaları süresince en az 1600 yer hizmetleri görevlisini işten atarak hizmetleri taşeron firmalar üzerinden sağlamaya başlayan Qantas’ın bu uygulaması federal mahkeme tarafından hukuksuz bulunmuştu.

Son yıllara kadar dünyadaki en güvenli ve en başarılı havayollarından birisi olarak görülen Qantas, uçuşları geciken, iptal olan, havalimanlarında uzun kuyruklarda beklemekten ya da

Havayolu, önümüzdeki ay daha az uçuş planlayıp daha fazla personel işe alarak sorunlarını hafifletmeyi umuyor.

Yazar: Özgün Ersin