Rus ablukasından bu yana Ukrayna limanlarından ilk tahıl gemisi ayrıldı

Investing.com – Ukrayna Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana Ukrayna tahıl mahsüllerini taşıyan ilk gemi Odesa limanından ayrıldı.

Haftalardır Ukrayna, Rusya, Türkiye ve BM arasında süren müzakereler sonunda, Razoni isimli ve Sierra Leone bandıralı gemi, 1 Ağustos Pazartesi sabahı 26 bin ton mısırı Lübnan’a ulaştırmak üzere yola çıktı.

Rusya savaşın başından bu yana Ukrayna limanlarını abluka altında tuttuğu için ortaya çıkan küresel tahıl eksikliği neticesinde Birleşmiş Milletler de artan açlık tehlikesinden dolayı uyarıda bulunmuştu.

Ukrayna Altyapı Bakanı Aleksandr Kubrakov, “Ortakları ile birlikte Ukrayna bugün dünyada açlığı engellemek için bir adım atmıştır” dedi.

Abluka dünya çapında tahıl ürünleri sıkıntısına ve fiyat artışlarına yol açarak özellikle tahıl ürünlerinde ithalata bağımlı Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde kıtlık ihtimalini doğurmuştu.

Türk Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’dan tahıl ürünleri ihracının sorunsuz ve kesintisiz devam edeceğini umduğu şeklinde bir tweet attı.

Ek olarak, “Bu yönde ne gerekiyorsa yapacağız. Umut ediyoruz ki, bu uzlaşı, bir ateşkese ve kalıcı bir barışın tesisine de yol açar” dedi.

Kubrakov, 16 adet geminin Rus işgali başladığından beri yüklü şekilde Ukrayna limanlarında sıkışıp kaldığını ve yetkililerin ilerleyen haftalarda limanların tam kapasiteyle hizmete devam edeceğini planladığını söyledi.

Birleşmiş Milletler müşterek koordinasyon merkezi geminin limandan ayrılması için müsaadesinin verildiğini ve geminin belirlenen rotası boyunca seyahatinde takip edileceğini açıkladı.

22 Temmuz’da İstanbul’da varılan uzlaşıya göre, BM ve Türk yetkilileri gemileri kaçak ürünlere ve silahlara karşı denetleyecek.

Yazar: Özgün Ersin