Sanayi üretimindeki yükseliş serisi devam ediyor

Investing.com – Sanayi üretimindeki yükseliş serisi devam ediyor.

TÜİK verilerine göre sanayi üretimi Haziran’da aylık %1,3 ve yıllık %8,5 oranında arttı. Yılın ilk 6 ayını kapsayan Ocak-Haziran döneminde ise sadece ilk ay sanayi üretimi beklentilerden az arttı. Son 5 aydaki artış serisi beklenti üzerinde gerçekleşti.

Haziran’da hangi sektörde nasıl değişim yaşandı?

Madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %2,1 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi %1,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,1 arttı.

Yıllık bazda da madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %7,1 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi %10,0 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,6 arttı.

Perakende satışlar Haziran’da zayıfladı

Satışlar Haziran ayında bir önceki aya göre %0,7 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %0,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %1,8 arttı, otomotiv yakıtı satışları ise %9,6 azaldı. Yıllık bazda ise satışlar %5,5 yükseliş gösterdi.

Haziran ayında tüketici en çok akaryakıttan kaçış gösterdi. Yurt içinde akaryakıt fiyatlarının Haziran’da rekor seviyeye çıkması bunda en büyük etken oldu. İkinci sırada ise tıbbi ürünler ve kozmetik geldi. Tüketicinin alıma devam ettiği sektör ise internet harcamaları oldu.