Santiment 3 Altcoin Duyurdu: Balina Birikimi Pik Yaptı!

Uniswap ve Optimism’in devasa kripto rallileri devam edecek mi? Santiment, en büyük Ethereum altcoin projelerini analiz ediyor. Ayrıca, Santiment, Haziran ayında Cardano balinalarının şaşırtıcı miktarda ADA satın aldığını bildiriyor.

UNI adresleri, sadece iki haftada büyük bir birikim artışı gördü

Analitik platformu Santiment, nispeten kısa bir süre içinde üç basamaklı yüzde artışlar kaydeden iki kripto varlığına bakıyor. Santiment, merkezi olmayan finans (DeFi) platformu UniSwap (UNI) ile başlıyor. Kripto varlığının yaklaşık iki aylık bir süre içinde %150’nin üzerinde değer kazandığını söylüyor:

Uniswap, son yedi hafta içinde oldukça yıprandı. Birkaç durumda altcoin paketinin geri kalanından ayrıştı. UNI, 18 Haziran’dan bu yana +%153 sıçradı.

Pin

Santiment’e göre, Uniswap’ın günlük adres etkinliği arttı. Ayrıca, kripto varlığının büyük holder’ları da biriktirmeye devam ediyor. Bu kapsamda, şu açıklamayı yapıyor:

Ayrıca köpekbalığı ve balina adreslerinin Mayıs ayından bu yana Uniswap’ın genel arzının oldukça yüksek yüzdelerini biriktirdiğini görmek harika. Özellikle 100 bin ile 1 milyon UNI adresleri, sadece iki hafta önce büyük bir birikim artışı gördü. Ve kısa süre sonra devam eden fiyat artışları izledi.

Altcoin için kısa ve uzun vadeli tahminler

Balinalardan bahsetmişken Santiment’e göre, büyük işlemlerin miktarı da Mayıs seviyelerine yükseliyor. Bir hafta önce, 9,69 dolara yükselen büyük fiyat artışından hemen önce oluşmaya başlayan büyük balina işlemleri yığınını açıkça görülüyor.

PinKaynak: Santiment

Kripto analiz firması, Uniswap’ı 30 gün önce satın alanların çift haneli kârlarda olduğunu belirtiyor. Buna rağmen, kripto varlığını bir yıl önce satın alanların hala zararda olduğunu söylüyor. Sonuç olarak Santiment, Uniswap’ın kısa vadede fiyatının düşebileceğini kaydediyor. Ancak uzun vadede hala değerinin düşük olduğunu söylüyor. Bu bağlamda şu analizi paylaşıyor:

30 günlük Piyasa Değerinin Gerçekleşen Değere (MVRV) şu anda +%22,5’e kadar çıktığını görebiliyoruz. Bu da geriye dönük test edilen +%15 veya daha fazla olan ‘Tehlikeli Bölge’nin oldukça üzerinde. Ancak orta vadeli trade getirileri taşmaya başlasa bile, iyi haber şu ki uzun vadeli Traderlar hala sular altında. Bu, UNI için önümüzdeki bir veya iki hafta içinde yaklaşan bir gerileme olabileceği anlamına geliyor. Ancak uzun vadeli geleceği hala göz ardı ediliyor.

PinKaynak: Santiment

MVRV, mevcut fiyat ile belirli bir varlığın ortalama satın alma fiyatının oranıdır. MVRV değerindeki bir artış, potansiyel karlarda bir artışa işaret eder.

“Optimism’in bir düzeltmeden geçmesi mümkün”

Santiment, daha sonra Ethereum (ETH) ölçeklendirme çözümü Optimism’e (OP) bakıyor. Analitik firmasına göre, Optimism, Temmuz’un en düşük seviyesi 0,45 dolardan Ağustos’ta 2 dolara yükseldi. Bu da %300’ün biraz üzerinde bir artış demek.  Yani altcoin, klasik bir ‘dump ve pump’ hareketinden geçti. Analitik firması, Optimism’in Elliot Wave teorisine dayanarak kısa vadede 1,297 doların biraz üzerinde bir fiyata %30’un üzerinde bir düzeltmeden geçebileceğini söylüyor. Santiment, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Dördüncü dalganın dibinde yakında bir düzeltme bekleyin. Ancak bundan sonra beş dalga devam etme eğiliminde olduğundan daha fazla değil.

Pin

Kaynak: Santiment

Elliott Wave teorisi, bir varlığın uzun vadeli fiyat eğiliminin beş dalgalı bir modelde hareket ettiğini, düzeltmelerin ise üç dalgalı bir modelde hareket ettiğini belirtir.

Altcoin balinaları 138 milyon dolarlık ADA satın aldı

Yakın tarihli bir tweet’te Santiment, Haziran ayında Cardano balinalarının ve köpekbalıklarının şaşırtıcı miktarda ADA satın aldığını paylaştı. Ayrıca, bu eğilimin Ağustos ayında devam etmesi durumunda “ilginçleşebileceğini” ifade etti.

Santiment’e göre Haziran ortasında balina ve köpekbalığı cüzdanları, 138 milyon dolarlık Cardano’nun yerel tokeni ADA aldı. Bu alım zamanı, tokenin fiyatının o sırada düşmesinden sadece bir hafta sonraya denk geliyor. Santiment ekibi, şu an için bu miktarın şaşırtıcı görünmediğine dikkat çekiyor. Ancak bu yatırımcılar Ağustos ayında ADA’yı satın almaya devam ederse, işler ilginçleşebilir.

Temmuz ayının başlarında da balinalar ADA biriktiriyorlardı. O zamanlar 10.000 – 100.000 ADA tutan cüzdanlar bir ay içinde ADA’da 79,1 milyon dolar satın aldı. Bu arada Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Cardano, on-chain işlem hacminde %238’lik bir artışa ulaştı. Böylece Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin’i geçti.