SEC’in Son Kripto Para Hamlesi Korkuttu: Avukat Uyardı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) dijital varlık alanını düzenlemeye devam ediyor. Buna göre, son zamanlarda “menkul kıymetler” listesine daha fazla kripto para ekledi. Bununla birlikte, kripto topluluğu ve Ripple, SEC’e karşı savaşını sürdürüyor. XRP’nin SEC ile davasındaki avukatı olaya müdahale etti. Avukat, kripto destekçilerini ve Kongre’yi alarma geçirdi. SEC’in Howey testini zamanında yasa dışı bir şekilde genişletmesi konusunda yöneticileri harekete geçmeye çağırdı.

SEC Howey testini daha fazla kripto para birimine uygulayacak mı?

Avukat, SEC ile Ripple davasında XRP sahiplerini temsil eden John Deaton’du. Deaton, kripto para yatırımcılarının, SEC’in son faaliyetlerinden haberdar olmaları gerektiğine dikkat çekti. Ayrıca, LBRY aleyhine verilen özet kararda SEC tarafından yapılan en son argümandan bahsetti. Ona göre, SEC Başkanı Gary Gensler, bahsi geçen menkul kıymet yasasının kapsamını, yasa dışı bir şekilde genişletmeye çalışıyor. SEC’in avukatı, birisi onu kullanmak için bir token satın alsa bile bunu belirtti. Objektif olarak alıcının da kâr beklediği söylemek mümkün. Bu nedenle, kripto paralar menkul kıymet olma potansiyeli taşıyor. Deaton, yargıcın kararını önümüzdeki birkaç ay içinde vereceğini vurguluyor.

Pin

XPP avukatı, Ripple davasında SEC’in XRP tokeni üzerindeki iddialarına dikkat çekiyor. Buna göre SEC’in tezinin, XRP konusunda tüm Ripple çabalarını içerdiğini iddia ettiğini belirtiyor. Bununla birlikte, kripto para biriminin kendisi firma ile yapılan yatırım sözleşmesini temsil ediyor. Ek olarak buna, ikincil piyasa da dahil.

SEC’in argümanı kabul edilirse neler olacak?

Deaton, SEC argümanın mahkemeden kabul edilmesi halinde yaşanacaklar konusunda uyardı. Ona göre argümanın kabul görmesi halinde, kripto yatırımcılarının tehlikeye girmesi muhtemel. Argüman, yalnızca kripto para birimine sahip olmanın, yatırımcıları ortak Ripple girişimine yönlendirdiğini ima ediyor. Argümana göre SEC, varlığın faydasının önemli olmayacağından bahsediyor. Buna göre yatırımcı, tam tüketim niyetiyle bir alıcı bir varlık satın alması mümkün. Ancak bu, yatırımcıların bir menkul kıymetin fiyat artışını beklediği gerçeğini değiştirmiyor. Deaton’a göre, SEC avukatı, diğer ucun destekçilerle bağlantılı olması gerekmediğini bile belirtiyor. Buna göre komisyon, kripto yatırımcılarının varlıklarını, destekçilerden bağımsız olarak stake edebileceklerinin farkında.

Pin

XRP fiyatı ne durumda?

Ripple, SEC ile dava haberleri piyasayı sarstığından beri, ucuz fiyattan işlem görüyor. Dava yatırımcılar arasında endişe yaratıyor. Son dönemde Ripple lehine kararlar bile, varlığın fiyatında kayda değer bir yükselişe neden olmadı. Hatta kripto para, 2021’in sonunda birçok altcoin ATH yaparken bile rekor fiyatlara ulaşamadı. XRP’nin tüm zamanların en yüksek seviyesi 2018 yılının sonunda kaydedildi. O dönemden beri Ripple’ın yerel tokeni, düşük seviyelerde işlem görüyor. Ancak, tokenin potansiyeli tüm analistlerin dikkatini çekiyor. Analistlere göre SEC davasının XRP lehine sonuçlanması, devasa bir yükseliş rallisini tetikleme potansiyeli taşıyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere XRP, yazının yazıldığı sırada, 24 saatte %2,17 artışla 0,38 dolardan işlem görüyor.