Siacoin Nedir? SC Coin Ne İşe Yarar?

Siacoin, blok zinciri üzerine inşa edilen güvenilir, merkeziyetsiz veri depolama çözümüdür. Bu makalede Kriptokoin.com olarak “Siacoin nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak proje hakkında merak edilen diğer konulara değineceğiz.

Siacoin nedir? Ne işe yarar?

Siacoin, veri depolama alanı kiralamak için fazla sabit disk alanından yararlanmaktadır. Merkeziyetsiz veri depolamayı kolaylaştıran bir blok zinciri ağıdır. Sia depolama sağlayıcıları, Sia’nın veri depolama pazarını kullanarak depolama alanlarından para kazanabilmektedir. Ayrıca ağın yerel hizmet tokeni olan siacoin (SC) biçiminde ödüller de kazanabilmektedir. Birkaç blok zinciri tabanlı veri depolama platformu mevcut olmasına rağmen, Sia, altyapısının son derece merkeziyetsiz yapısını diğer tüm faktörlerin üzerinde önceliklendirerek kendini farklılaştırıyor.

SC coin nedir?

SC coin Siacoin’in yerel tokenidir. Tüketiciler, siacoin kullanarak veri depolama için ödeme yapar. Ayrıca sağlayıcılar, veri depolama hizmetleri karşılığında siacoin kazanır. Siacoin, bir PoW konsensüs mekanizmasına dayanır. Bu da siacoin’in madenciler tarafından bir blok ödülü olarak basıldığı anlamına gelir. Siacoin arzının bir sınırı yoktur. Potansiyel olarak oluşturulabilecek ve saklanabilecek teorik olarak sınırsız miktarda veri ile ölçeklendirmek için yeni bloklar çıkarıldığında süresiz olarak artması planlanmaktadır. Sia ağındaki ilk mayınlı blok için orijinal blok ödülü, Temmuz 2020’de blok başına minimum 30.000 SC blok ödülüne ulaşana kadar her yeni blokta bir SC token azalan bir miktar olan 300.000 SC idi. Blok ödülü kalıcı olarak 30.000 SC’de kalacak şekilde ayarlanmıştır.

Siacoin nasıl çalışır?

Sia, herkesin fazla depolama kapasitesini Sia’nın blok zinciri tabanlı veri pazarında kiralayarak para kazanmasını sağlar. Depolama sağlayıcıları ve müşterilerin, hangi verilerin depolanacağını, ne kadar süreyle ve hangi fiyatta depolanacağını tanımlayan akıllı sözleşmelere girmeleri yeterlidir. Akıllı sözleşmeler daha sonra Sia blok zincirinde saklanıp uygulanmaktadır. Böylece blok zinciri teknolojisinin sağladığı değişmezlik ve şeffaflıktan yararlanır. Sia, müşteri verilerini saklamadığını ve blok zincirinin yalnızca eşler arasındaki akıllı sözleşmeleri depolamaktan sorumlu olduğunu ifade etmektedir.

Sağlayıcılar ve tüketiciler arasındaki sözleşmeler, depolama sağlayıcısının, üzerinde mutabık kalınan veri depolama gerekliliklerini düzenli aralıklarla gerçekten desteklediğini kanıtlamasını da gerektirir. Sağlayıcılar, Saklama Kanıtı’nı her sunduklarında telafi edilip eksik kanıtlar için cezalandırılmaktadır. Bu periyodik Saklama Kanıtları, blok zinciri aracılığıyla herkese açık olarak doğrulanabilmektedir. Bu nedenle, bunları doğrulamaktan ağın kendisi sorumlu olduğundan, kullanıcıların kanıtları kişisel olarak doğrulamasını gerektirmez.

Veriler Sia’ya yüklendiğinde, otomatik olarak şifrelenip 30 parçaya bölünmektedir. Ayrıca yedeklilik adına dünya çapındaki çeşitli depolama sağlayıcılarına gönderilmetkedir. Bireysel veri depolama sağlayıcıları, şifrelenmiş verilerin yalnızca bir kısmını almaktadır. Bu nedenle, bunları görüntülemeleri, değiştirmeleri veya kurcalamaları engellenir. Benzer şekilde, veri depolama sağlayıcılarının periyodik olarak sağlaması gereken Depolama Kanıtları, orijinal verilerin ne olduğunu açıklamayan, ancak yalnızca veri depolama sağlayıcılarının bu orijinal verilere sahip olduğunu ortaya koyan şifreli karmalar biçiminde gelir.

Siacoin nedir? SC coin nasıl alınır?

Siacoin şu anda çok sayıda kripto para borsasında işlem görmektedir. Projeye yatırım yapmak isteyen kişiler, projenin işlem gördüğü borsalardan birinde hesap açmalıdır. Siacoin’ün işlem gördüğü borsalar şu şekilde sıralanmaktadır: Binance, OKX, Bybit, MEXC. Projeye yatırım yapmak isteyen kullanıcılar, bu borsalardan birinde hesap açmalıdır.