Siemens Energy, tüm yıl görünümünü düşürdü

Yazar – Geoffrey Smith 

Investing.com – Siemens Energy (ETR:ENR1n) Pazartesi günü açılışta düşüş yaşadı. Rüzgar ve buhar türbinleri ile şebeke çözümleri üreticisi, Rusya’daki zararlar ve yenilenebilir enerji iştiraki Gamesa’dan (F:GAM) beklenenden daha büyük bir darbe alması nedeniyle bu yıl net zararının artacağını açıkladı.

Rus doğalgaz tekeli Gazprom’un (MCX:GAZP) ekipman tedarikçisi olması nedeniyle doğalgaz sevkiyatları konusunda Almanya ve Rusya arasında çapraz ateşe yakalanan şirket, Rusya’daki faaliyetleriyle ilgili 200 milyon euro’luk bir masraf ve İspanya merkezli rüzgar türbini üreticisinde devam eden yüksek zararlar nedeniyle Haziran ayına kadar olan üç aydaki net zararının, 307 milyon euro olan bir önceki yıla göre 533 milyon euro’ya (543 milyon dolar) çıktığını söyledi. 

Rusya’yla ilişkili zararları dışında önemli bir etki beklemediğini ve tüm yıl sonuçlarında beklenen kötüleşmenin tamamının, bu kalemden kaynaklı olacağını belirtti.

Siemens Energy, bu yılın başlarında Gamesa’nın azınlık hissedarlarını satın almak için sermaye artırımına gideceğini açıklamış ve şirketteki maliyetler üzerindeki kontrolü artırmayı ummuştu. Dünyanın büyüyen rüzgar santralleri filosunu donatmak için süregelen şiddetli rekabet, fiyatları yükseltme kabiliyetini kısıtlasa da yüksek emtia fiyatları ve temel bileşenlerin tedarik zincirinde yaşanan darboğazlar nedeniyle maliyetler balona döndü. Gamesa’nın faiz, vergi ve amortisman öncesi esas kazancı, bu çeyrekte 54 milyon euro kârdan 131 milyon euro’luk bir zarara dönüştü.

Şu ana kadar %50’nin üzerinde değer kaybederek kötü bir yıl geçiren Siemens Enerji hisseleri, kârlılığa dönüş yolunun uzun olacağı yönündeki korkuları pekiştiren haberler karşısında Frankfurt’ta %3,0 değer kaybetti.

Ancak şirket iyi bir gelişme de raporladı. Sipariş birikimi çeyrek sonunda 93,4 milyar euro ile yeni bir rekor seviyeye yükseldi. Dünyanın büyük bölümünde elektrik fiyatlarındaki artışın özellikle Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da daha fazla üretim ve iletim kapasitesine yatırım yapılmasını teşvik etmesiyle, yeni siparişler bir önceki yıla göre %60 artarak 9,84 milyar euro’ya ulaştı.

Bu nedenle yönetim, Eylül ayına kadar olan tüm mali yıl için beklentilerini korudu ancak “jeopolitik ve makroekonomik zorluklardan kaynaklı artabilecek olumsuz etkinin göz ardı edilemeyeceği” uyarısında bulundu.