Siemens hisseleri, 3Ç sonuçlarından dolayı yaşadığı ilk düşüşten toparlandı

Yazar – Scott Kanowsky 

Investing.com – Mühendislik ve teknoloji grubu Siemens AG Class N (ETR:SIEGn), 12 yıl sonra ilk kez zarar etmesine rağmen üçüncü çeyrek siparişlerinin arttığını bildirmesinin ardından hisseleri, Perşembe günü yaşadığı düşüşü telafi ederek yükselişe geçti.

Münih merkezli firma, geliri tahminleri aşmasına rağmen 2021’in ilk üç ayında 1,48 milyar euro kâr elde etmişken bu dönemde 1,5 milyar euro zarar elde etti.

Siparişler de yıllık bazda %7 artışla 22 milyar euro’ya yükseldi. RBC Capital Markets’ten bir analist, bu artışı Siemens’in ana iş kollarındaki “güçlü sipariş ivmesinin” bir işareti olarak nitelendirdi.

Ancak kazançları kırmızı bölgeye çeken en önemli etken, grubun, 2020 yılında bölünen Siemens Energy AG (ETR:ENR1n) şirketindeki hisselerinin 2,7 milyar euro değer kaybetmesiydi.

Siemens Energy, %67 hissesine sahip olduğu ve İspanya’da listelenen rüzgar türbini işi Siemens Gamesa Renewable Energy SA’daki (BME:SGREN) zayıflığı ortadan kaldırmak için mücadele ediyor. Gamesa’nın kendisi de yeni bir kara rüzgar türbininin sorunlu bir şekilde piyasaya sürülmesinden ve sözleşme maliyetlerinin artmasında katkısı bulunan tedarik zinciri kısıtlamalarından etkilendi.

Ukrayna’daki savaşın ardından Rusya’daki Siemens operasyonlarının bitirilmesinden kaynaklı masraflar da net geliri vurdu.

Bu arada grup, hisse başına yıllık kazanç beklentisini 8,70 ila 9,10 euro’dan 5,33 ila 5,73 euro’ya düşürdü.

Bununla birlikte Siemens CEO’su Roland Busch, grubun yüksek talebin teşvik ettiği “önemli” pazar fırsatlarını yakalamak istediğini söyledi.

Busch, “Belirsiz zamanlarda bile başarılı olmak için doğru tekliflere ve doğru stratejiye sahibiz.” diye ekledi.