Şişecam, 2022’nin ilk yarısında net satışlarını 40,2 Milyar TL’ye yükseltti

Investing.com – Şişecam (SISE) tarafından yapılan açıklamada 2022’nin ilk 6 ayında konsolide net satışların 40,2 milyar TL’ye ulaştığı duyuruldu. 

Şişecam, Türkiye’den yapılan ihracat ile yurt dışı üretimden kaynaklı satışların toplamını ifade eden uluslararası satışların konsolide satışlar içindeki payının ise yüzde 62 seviyesinde gerçekleştiğini bildirdi. 

İlk 6 ayda 2,9 milyon ton cam üreten Şişecam, bu dönemde 2,4 milyon ton soda külü ve yaklaşık 2,1 milyon ton endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştirdi.

Elverici: “Bütüncül bir kalkınma yaklaşımıyla büyüdük”

Şişecam’ın 2022 yılı ilk yarı sonuçlarına ilişkin açıklama yapan Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici şunları söyledi: 

Görkem Elverici, Şişecam’ın her dönem olduğu gibi 2022 yılının ilk yarısında da büyüme
hamlelerini risk ve fırsatları değerlendiren ve tüm ekosistemini kapsayan bütüncül bir kalkınma yaklaşımı ile sürdürdüğünü ifade etti.

Şişecam, Mersin’de 3,4 milyar liralık buzlu cam fırını yatırımı kararı aldı

Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici, sektördeki ihtiyaç ve talepleri yakından takip ettiklerini ve bu doğrultuda yeni yatırımları da devreye aldıklarını söylerken hızla büyüyen güneş enerjisi sektöründe ortaya çıkan fırsatları değerlendirmek, yükselen talebe cevap vermek amacıyla Mersin’de hali hazırda sürdürülen yeni düz cam hattıyla aynı sahaya yeni bir buzlu cam fırını ve işleme hattı yatırımı kararı aldıklarını ifade etti.

Şişecam, işletme sermayesi dahil yaklaşık 3,4 Milyar TL (185 Milyon euro) değerindeki bu yeşil saha yatırımıyla enerji camları pazarının büyümesine katkıda bulunurken sektörde ortaya çıkabilecek arz açığını da kapatmayı amaçlıyor.

Yazar: Günay Caymaz