Tarım dışı istihdam öncesi dolar/TL yükselişte

Investing.com – Dolar/TL haftanın son işlem gününe 17,95 seviyesinden başladı.

Bugün küresel piyasalarda gözler 15.30’da ABD’den gelecek tarım dışı istihdam setine çevrildi. Temmuz toplantısında konuşan Fed Başkanı Powell, faiz artışlarının hızının aylık olarak verilerdeki değişime bağlı olacağını söyledi. Özellikle istihdam sektöründeki değişimin önemli olduğunu vurgulayan Powell, sektörde daralma yaşanmaması için gayret edildiğini belirtti.

Resesyona giren ABD ekonomisinde üretim ve hizmet sektörlerinde yavaşlama var. Dün açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları da yılın en yüksek seviyelerine çıktı. Eğer istihdam setinde de zayıflama yaşanırsa Eylül’de 75 baz puanlık faiz beklentisi fiyatlama dışı kalabilir. Tabii bu noktada Temmuz enflasyonunda çok ciddi bir sapma olmaması gerekiyor.

İstihdam rakamları öncesi dolar göstergesi 106 seviyesi altında işlem görüyor. Günün ilk yarısında gelişen ülke paraları karışık seyrederken dolar/TL %0,15 oranında sınırlı alıcılı fiyatlanıyor. Kurda bu hafta test edilen 18 seviyesi yeni eşik sınırı olarak yakından izleniyor.

Yazar: Necdet Erginsoy