Tedarikçi şirketlere uygulanan elektrik satış tarifesi yükseltildi

Investing.com – Resmî Gazete’de yayımlanan kararla Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Elektrik Üretim A.Ş. tarafından görevli tedarik şirketlerine yapılan elektrik satış tarifesini bugünden geçerli olmak üzere yükseltti.

Resmî Gazete’de yer alan açıklamada Elektrik Üretim A.Ş. tarafından uygulanacak aktif elektrik enerji toptan satış tarifesindeki değişiklik şöyle:

  • Görevli tedarik şirketlerine yapılan satışlarda 110,0321 kuruş/kWh olarak uygulanacak.
  • Dağıtım şirketlerine ve teknik olan ya da olmayan kayıp enerji kapsamında yapılan satışlarda 31,8592 kuruş/kWh olarak uygulanacak.
  • Dağıtım şirketlerine genel aydınlatma kapsamında yapılan satışlarda 256,0000 kuruş/kWh olarak uygulanacak.

Bu değişiklik ne anlama geliyor?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu kararıyla Elektrik Üretim A.Ş. tarafından şirketlere dağıtılan elektrik fiyatları yükseltildi. Bu fiyat artışıyla beraber alıcı şirketler de maliyetleri kendi satış fiyatlarına yansıtabilirler.

En son Haziran ayında meskenlerde kullanılan elektriğe %15, sanayide kullanılan elektriğe ise %25 oranında zam yapılmıştı. Elektrik tedarik ve dağıtım şirketleri Enerji Bakanı ile Haziran ayında görüşerek aran maliyetlerin tarifeler yansıtılması gerektiğini belirtmişlerdi. Ancak satış fiyatında değişiklik yapılmamıştı.

Yazar: Deniz Engin