Temettü artışı ve beklentileri aşan 2Ç kâr raporunun ardından BP değer kazandı

Yazar – Scott Kanowsky 

Investing.com – Londra borsasında işlem gören BP PLC (LON:BP), Salı günü %3’ün üzerinde artış yaşadı. İngiliz enerji devi, ikinci çeyrek kazancının 14 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını raporlayarak temettüsünü artırdı.

Şirketin net gelir tanımı olan “temel yenileme maliyet kârı”, bir önceki çeyrekte yaklaşık 6,2 milyar dolar iken 2Ç’de 8,45 milyar dolara yükseldi ve 6,8 milyar dolar bekleyen analistlere sürpriz oldu. BP bu artışı, petrol fiyatlarındaki artışların yanı sıra güçlü rafinaj marjlarına ve petrol ticaretinin güçlü performansına yordu.

Bu sonuç ile gaz ticaretindeki hüsran ve Texas’taki doğal gaz ihracat tesisi Freeport’un kapatılmasıyla ilişkili maliyet artışları bir nebze telafi edildi.

BP, yıllık %4 civarı temettü artışı yönündeki vaadini aşarak temettüsünü %10 artışla 6,007’ya çıkardı. Şirket ayrıca ilk altı ayda yaklaşık 4,1 milyar dolar civarı geri alımın ardından ikinci çeyrekte 3,5 milyar dolarlık hisse geri alım sözü verdi.

BP: “2022 yılı için ve güçlü yatırım derecesini korumaya bağlı olarak BP, hisse geri alımları için fazla nakit akışının %60’ını kullanma yaklaşımını sürdürüyor ve kalan %40’ını, bilançoyu daha da güçlendirmek için tahsis etmeyi planlıyor.”

Şirket, pandemi etkileri nedeniyle 2020 Temmuz ayında temettüsünü yarıya indirmişti ancak o zamandan beri yıllık %4 artırma sözü verdi.

BP’nin enerji fiyatlarıyla ilgili görünümü ise son zamanlarda, pandemi sonrası talepte görülen canlanma ve kısmen Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kaynaklanan küresel arz kesintileri ile desteklendi.

Grup, petrol fiyatlarının 3Ç’de “yüksek olmaya devam edeceğini” düşünüyor. Avrupa Rusya’nın boru hattındaki kaynak akışında yaşanan sorunlarla boğuşmaya devam ederken gaz fiyatlarındaki volatilitenin de artmaya devam edeceği tahmin ediliyor.

BP son olarak rafinaj marjlarının – veya ham petrol ve rafine ürün fiyatları arasındaki farkın – arz gecikmelerinden dolayı yükseleceğini de belirtti.