Tesla, Çin’deki satışlarının düştüğünü gösteren raporun ardından değer kaybetti

Yazar – Michael Elkins

Elektrikli araç devi Tesla (NASDAQ:TSLA) hisseleri, Çin Binek Otomobil Birliğinin (CPCA) Temmuz ayı satışlarında sert bir düşüş olduğunu bildirmesinin ardından piyasa öncesinde hafif bir düşüş yaşadı.

Tesla geçen ay 28.217 adet Çin malı otomobil satarak şirketin Çin’in yeni enerji araçları pazarındaki payını bir önceki yıla göre %2,2 azaltarak %1,7’ye düşürdü. Bu rakam, Haziran ayında satılan 78.000 adetle karşılaştırıldığında oldukça büyük bir düşüşü temsil ediyor.

CPCA, Temmuz ayında Çin’deki toplam binek otomobil satışının, bir önceki yıla göre %20,1 artarak 1,84 milyona ulaştığını söyledi.

Temmuz ayında elektrikli otomobil satışlarının toplam miktarın %26,4’ünü oluşturduğunu ve %117,3 oranında arttığını belirten rapor, plug-in hibrit (bataryası prize takılarak şarj edilebilir araç) satışlarının salt elektrikli otomobilleri geride bıraktığını da sözlerine ekledi.

Tesla China’nın Temmuz ayı rakamları, Giga Shanghai’ın Model 3 ve Model Y montaj hatlarını yükseltmek için üretimi geçici olarak durdurması nedeniyle düştü. Şanghay’daki devasa fabrika, Model Y montaj hattının yükseltilmesini Temmuz ortasında tamamladı. Model 3 montaj hattındaki yükseltmelerin 7 Ağustos’a kadar tamamlanması ve üretimin 8 Ağustos’ta yeniden başlaması bekleniyordu.

Geçen hafta CEO Elon Musk, grubun yıllık genel toplantısında yatırımcılara Aralık ayına kadar yılda yaklaşık 2 milyon araçlık bir üretim hızına ulaşmayı beklediğini söyledi. Fremont Fabrikası, Giga Shanghai, Giga Berlin ve Austin’deki yeni genel merkezi ile Tesla’nın hedefine ulaşma şansı yüksek.