Ticaret Bakanı Mehmet Muş açıkladı: Sıfır araçlara 6 ay ve 6 bin kilometre sınırı getirilecek

Investing.com – Sıfır kilometre otomobil satışına 6 ay ve 6 bin kilometre sınırı getiriliyor.

İlk tescilden sonra şirketler, galeriler ve rentacarlar için 6 ay içinde ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçları satamayacaklar

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, bugün Kayseri’de Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’ndeki konuşmasında otomobil fiyatlarındaki artışı engellemek için yeni bir uygulamaya gidileceğini açıkladı. Yönetmeliğin tamamladığını da belirten Bakan Muş, otomobil fiyatlarında birbirini tetikleyen bir durumun söz konusu olduğunu ve manipülasyon yaratanlara soruşturma açılacağını söyledi.

“Vatandaşın birinci elde daha fazla erişime ulaşacağını düşünüyoruz”

Şu anda sıfır otomobillerin çok kısa süre içinde ikinci el olarak satıldığını ve böylelikle sıfır otomobillerin fiyatının da yükseltildiğini belirten Bakan Muş, uygulanacak yönetmelikle beraber ikinci el araçların gerçek anlamda ikinci el olacağını, ‘ikinci el diye sıfır’ diye bir ilanla karşılaşılmayacağını ve vatandaşın birinci elde daha fazla erişime ulaşacağını ifade etti.

Usule aykırılık ya da manipülasyonla mücadele edilecek

Şirketlerde ortak fiyat belirleme veya piyasayı manipülasyon gibi konular varsa Rekabet Kurumu’nun bunları inceleyeceğini belirten Bakan Muş, kurulun bazı şirketlere soruşturma açtığını, yanlışlık varsa gereğini yapacaklarını, yoksa soruşturmayı kapacağını söyledi.

Rekabet Kurumu denetimleri artırdı

Rekabet Kurumu, piyasada rekabet kurallarını aştığı ve fahiş fiyat uyguladığı şikayetleri üzerine bazı şirketlere soruşturma açtı.

Yazar: Necdet Erginsoy