TL’nin reel değeri Temmuz’da yükseldi

Investing.com – Türkiye’nin ticaret yaptığı önemli paralar karşısında TL’nin değerini gösteren reel efektif döviz kuru Temmuz’da 54,01 oldu.

Reel efektif döviz kuru Aralık ayında 47,76’ya inerek ölçüm tarihinin en düşük seviyesine gerilemişti. Ocak ayında dip seviyeden 52,08’e yükselen gösterge 2022’nin en yüksek seviyesini 56,91 ile Nisan ayında gördü. Yılın devamında TL’nin döviz karşısındaki değer kaybının artmasıyla gösterge düşüşe geçti ve Haziran’da 53,08’e düşerek Ocak ayı sonrası en zayıf görünümü sergiledi. Temmuz’da TL’nin reel görünümünde sınırlı toparlanma oldu.

Türk Lirası, euro, dolar, frank, sterlin başta olmak üzere önemli paraların tamamı ve rand, ruble gibi diğer paraların da birçoğu karşısında Aralık ayında tarihi kayıp vermişti. Dolar/TL üzerinden baz alındığında 18,36 ile rekor kıran kur, 2022’ye 13,30 yakınında başladı. Kur dün 18,08’e yükselerek yıl içi zirveyi gördü ve sene başı itibarıyla da %35’e yakın primlendi.

Fiyat tarihi yüksek seviyelerde olsa da Mayıs ve Haziran’daki oynaklık Temmuz’da daha az oldu, reel efektif döviz kuru da Temmuz’da sınırlı yükseliş kaydetti.

Yazar: Deniz Engin