Tornado Cash DAO Kapanıyor: Cüzdan Silindi, Fiyat Çöktü!

Tornado Cash (TORN)’e, ilişkili adreslere, ağa katkıda bulunan geliştiricilere ve karıştırma platformunu kullanan herkese yönelik baskı arttı. Bu sırada, projenin TORN adlı yönetim tokenının değeri düştü. Son yedi gün içinde Tornado Cash yönetişim tokeni ABD doları karşısında yüzde 57,6 değer kaybetti. Bu sırada, Tornado Cash ekibinden biri, anonim olarak yaptığı açıklamasında, Tornado DAO’nun kapatıldığını söyledi. İşte detaylar…

Tornado Cash çalışanı açıklama yaptı

Bir kripto para haber sitesine röportaj veren Tornado Cash ekip üyesi, ilginç açıklamalar yaptı. Aave, Uniswap ve Balancer gibi protokollerin TORN ile bağlantılı adreslere yaptırım uygulamasına neden olan TRM Labs API’si sorulduğunda, üye, bunu “kötü bir durum” olarak nitelendirdi. Bu durumun, merkeziyetsizliğe zarar verdiğini açıkladı.  Tornado Cash DAO’nun kapanmasının ardından, “DAO fonları yönetim sözleşmelerine iade edildi. Çoklu imza (multi-sig) silindi.” dedi. DAO’daki çoklu imzanın kaldırılması, bunun Tornado Cash için son olabileceğini gösteriyor. Ancak ekip üyesi, bunun sadece kendi görüşü olduğunu açıklıyor. Üye, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Çoklu imzalar ile DAO kapandı… Tornado Cash, ABD ile savaşamaz.

Pin

Üye, olayla ilgili “kimsenin yanlış bir şey yapmadığını… sorunun dünyada olduğunu” iddia etti. Durum “tüm geliştiriciler için tehlikeli” olduğundan, DAO‘nun “üyeleri güvende tutmak ve yasal sorunlardan kaçınmak için” kapatıldığını doğruladı. Ekip üyesi ayrıca Tornado Cash’in Kurucu Ortağı Roman Storm’un “birkaç gün önce” Hollanda’da avukatlar aradığını doğruladı. Bu arayışın, tutuklanan kurucu Aleksey Pertsev için olabileceği düşünülmekte. Üye, Aleksey’in olacaklardan önceden haberdar olabileceğine işaret etti.

TORN fiyatı çöküş yaşıyor

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere projenin yönetim tokenı Tornado Cash (TORN) USD değerinin yarısından fazlasını kaybetti. TORN, Şubat 2021’de piyasaya sürülen ERC20 tabanlı bir tokendır.  Arzın yüzde 5’i, ekran görüntüsünden (snapshot) önce karıştırma uygulamasından yararlanan kullanıcılara airdrop olarak gönderilmiştir. Yani yaklaşık 1.511.065 TORN tokenı var. TORN topluluğuna 500.000 TORN airdrop olarak gönderildi. ABD hükümeti Tornado Cash’i çökertti. İlişkili ETH tabanlı adreslerle birlikte karıştırma uygulamasını yasakladığından, TORN ciddi bir pazar darbesi aldı.

Pin

TORN, küresel ticaret hacminde 43.4 milyon dolar gördü ve bunun çoğu satıştan kaynaklanıyor. TORN’u listeleyen popüler kripto borsaları arasında Binance, Bingx ve Bitget bulunmakta. Bugün tüm TORN işlemlerinin yüzde 69,93’ü USDT paritesiyle faaliyette duruyor. Bunu BUSD (%24,73), BTC (%3,92), WETH (%1,18) ve USDC (%0,24) izliyor. TORN, 13 Şubat 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden (437 dolar) %97,2 düştü. TORN, 13 Ağustos’ta birim başına 11,81 dolar ile tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştı.