Tornado Cash Olayı Büyüyor: Bu 2 Altcoin de Dahil Oldu!

Şirketler, OFAC tarafından belirlenen yeni yönergeleri izleyerek Tornado Cash ile ilgili faaliyetleri engellemeye başlıyor. Kilit Blockchain altyapı hizmetleri Infura ve Alchemy, kullanıcıların Tornado Cash’e erişmesini engelliyor. Ayrıca Circle, Tornado Cash adresleriyle bağlantılı fonları dondurmak için adımlar attı.

Ethereum node sağlayıcıları Tornado kara listesinde

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD Hazine Bakanlığı, tüm Amerikan vatandaşlarının merkezi olmayan kripto karıştırma hizmeti Tornado Cash’i kullanmasını resmen yasakladı. ABD Hazinesi’nin yasağının ardından Infura ve Alchemy da Tornado Cash’e erişimi engellemek için büyüyen bir merkezi kuruluşlar listesine katıldı.

Ethereum ve daha geniş Web3 ekosistemlerinin ana kayaları olarak kabul edilen popüler API ve node altyapısı sağlayıcıları, Tornado Cash’e uzaktan prosedür çağrısı (RPC) isteklerini engellemeye başladı. Takma adlı Twitter kullanıcısı 0xdev0 ilk olarak Salı günü gelişmeyi fark etti. Infura ve Alchemy, Ethereum gibi Blockchain’ler için RPC node’larına erişim sağlıyor. Hizmetleri, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamaları dağıtmasına yardımcı oluyor. Ayrıca, normal kullanıcıların kendi node’larını çalıştırmadan Web3’e erişmesine izin veriyor. MetaMask cüzdanı gibi ürünlerle standart olarak kullanılıyor. Ethereum’un en çok kullanılan node sağlayıcılarından ikisi.

Pin

RPC isteklerini engelleme hareketi, arka planda Alchemy veya Infura kullanan herkesin Tornado Cash’e erişmesini engelliyor. Blok şu anda gizlilik uygulamasının ön uç web sitesi için geçerli. Yani kullanıcıların doğrudan akıllı sözleşme ile etkileşime girerek yasağı teorik olarak atlamaları mümkün. Gelişme büyük olasılıkla Hazine Bakanlığı’nın dün Tornado Cash’i ve ilgili kodunu yaptırıma yönelik benzeri görülmemiş hamlesiyle açıklanıyor.

Circle, Tornado Cash adreslerine bağlı fonları donduruyor

Bu arada yasağa yanıt olarak, USDC ihraççısı Circle ve GitHub, düzenlemelere uymak için hızla harekete geçti. Circle, Tornado Cash içinde kilitli tahmini 75.000 USDC’yi etkin bir şekilde dondurdu. Bu da Web3’ü kullanırken Circle gibi merkezi taraflara güvenmenin riskleri üzerine tartışmalara yol açtı. Tıpkı Circle gibi, Alchemy ve Infura, birçok kripto kullanıcısının günlük olarak güvendiği merkezi hizmetler. İran gibi ülkelerdeki Ethereum kullanıcıları, Infura’nın ABD yaptırımlarına uymasından sonra OpenSea ve MetaMask gibi ürünlere erişmek için daha önce mücadele etmişti.

Pin

Tartışmalı Tornado Cash’e bağlı olduğu iddia edilen 40’tan fazla kripto para adresi, Yabancı Varlık Kontrol Ofisi’nin (OFAC) Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar ve Engellenmiş Kişiler (SDN) listesine eklendi. Bunun ışığında Circle, Tornado Cash adresleriyle bağlantılı fonları dondurmak için adımlar attı.

ABD Hazine Bakanlığı’nın açıklamasından sonra, USD Coin (USDC) stablecoin’i ihraç eden Circle, OFAC’ın Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar ve Engellenen Kişiler listesi tarafından onaylanan 44 Tornado Cash adresiyle bağlantılı 75.000 USDC değerindeki fonu dondurmaya karar verdi.