Tornado Cash Olayı Büyüyor: Bu Altcoin’leri Etkiliyor!

ABD Hazine Bakanlığı, 8 Ağustos’ta kripto paraların takibini zorlaştıran Tornado Cash için yaptırım kararı aldı. Bugün birkaç Twitter kullanıcısı, DeFi kredi devi Aave’nin Tornado Cash ile bağlantılı adresleri de engellediğini açıkladı. Olay Tornado Cash’den USDC, Uniswap, Aave ve Balancer dahil olmak çeşitli DeFi altcoin projelerine yayılıyor.

Tornado Cash ile bağlantılı tüm adresler engelliyor

Tron’un kurucusu Justin Sun, Cobo CEO’su Shixing Mao dahil olmak üzere önde gelen kullanıcıların cüzdan adresleri Aave tarafından engellendi. PeckShieldAlert’e göre 600’den fazla adrese Tornado Cash 0.1 ETH sözleşmesinden 0.1 ETH gönderildi. Bunlara kripto fenomenleri ve merkezi borsalar dahil. Haberi 0.1 ETH gönderilen hesapların kapatılması “DeFi’de merkezsizliğe” dair şüpheler uyandırıyor. Ayrıca Discord ve Github gibi platformlar da Tornado Cash ile ilgili hizmetleri kaldırdı.

PeckShieldAlert, 600’den fazla adrese 0.1 ETH gönderildiğini aşağıdaki tweet ile bildirdi. Bu nedenle hesabı engellenen isimlerden biri Justin Sun oldu.

Bu arada, Tornado Cash geliştiricilerinden biri dün Hollanda’da tutuklandı. Ayrıca, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nin Özel Olarak Belirlenmiş Ulusal listesine eklemesinin ardından birçok şirket ve kuruluş Tornado Cash’i yasakladı.

Tornado Cash’in stablecoin’ler üzerindeki etkisi

Tornado Cash yasağı, USDC, DAI, FRAX gibi stablecoin’leri tehdit ediyor. Stablecoin’ler, DeFi piyasasının bel kemiğidir. ABD OFAC’ın yaptırım emirlerine dayalı Circle ile ilgili Tornado Cash cüzdan adreslerini kara listeye alınıyor. Ayrıca, DAI ve FRAX, stablecoin’leri USD’de tutmak için USDC tarafından desteklenmektedir. İnsanlar, OFAC’ın herhangi bir akıllı sözleşmeyi, DAO’yu, protokolü veya şirketi yasa dışı hale getirmek için onaylayarak kontrolü zorla ele geçirebileceğinden, bunların artık risk altında olduğuna inanıyor. Bunun bir sonucu olarak sosyal medyada kripto topluluğun sesi yükselmeye başladı.

Twitter Tornado Cash kısıtlamasına nasıl tepki veriyor?

8 Ağustos’ta, ABD Hazine Bakanlığının resmi web sitesinden gelen yaptırım kararı kripto topluluğunda şoka neden oldu. Bunlara Gnosis’in kurucu ortağı ve CTO’su Stefan George dahildi. Stefan George, ABD’nin PGP şifrelemesinin temel unsurlarından biri olan yasaklama girişimlerini hatırlıyor. 1990’larda ABD Gümrük Servisi, Phil Zimmermann hakkında cezai soruşturma başlattı. Bunun nedeni, kodunun bir parçası mühimmatın silah kaçakçılığı ihracat kontrollerine tabi olduğu kabul edilmesiydi. Stefan George bunun hakkında Twitter’dan ayrılı bir flood paylaştı.

Cezaya yönelik tarihsel bir karşılaştırma yapanlardan biride DeFi araştırmacısı Chris Blec oldu. Blec, Tornado Cash’e yönelik yaptırımları, müşterilerinin yasa dışı faaliyetleri nedeniyle silah üreticilerini cezalandırmakla karşılaştırdı:

Tornado geliştiricilerinin suçlular tarafından kullanılabilecek kodlar yazmaktan tutuklanmasının, suçlular tarafından kullanılabilecek silahlar üretmek için silah üreticilerinin tutuklanmasına neden olmadığını açıklayın.

Tornado Cash’in ardından DeFi piyasası ateş aldında

Tornado Cash’e zaten yaptırım uygulayan bazı hizmetler, gizlilik savunucuları tarafından mercek altında. Yazdırma süresiyle, Tornado istemcilerinin Aave Finance (AAVE) ve dYdX (DYDX) ön uçlarını kullanmaları artık yasak. Tornado Cash’in ana Discord sunucusu da kapalıyken, projenin ve geliştiricilerinin hesapları GitHub tarafından askıya alındı. Bunun yanı sıra, Circle bir şekilde Tornado ile ilişkili bazı USDC paralarını dondurdu. Kripto yatırımcısı Ryan Sean Adams, Tornado Cash adreslerini engelleyen servisleri eleştirerek onlara “biraz omurga geliştirmelerini” tavsiye ediyor:

DeFi’nin sadece ETH adreslerini engellemek yerine biraz omurga oluşturma ve savaşma zamanı. Seçilmemiş bürokratların vatandaşları sebepsiz yere kara listeye alması anayasaya aykırı, yasadışı ve herhangi bir özgür toplumla bağdaşmaz. Bunu burada durdurmazsak, daha da kötüleşecek.

Bununla birlikte, bazı kripto uzmanları, tüm büyük Ethereum merkezli protokoller açık kaynaklı olduğundan, özel yapım ön uçlarla DeFi kod tabanının kullanılmasını öneriyor:

Web3’ten tepkiler

Bitcoin emektarı Adam Back, tişörtleriyle tepki vermek için “Tornado Cash” basılı giysileri üretti.

Başka bir kullanıcı, TornadoCash kod tabanını bir dijital sanat eserine dönüştürdü:

Son olarak, deneyimli Blockchain güvenlik araştırmacısı ve ConsenSys Diligence kurucu ortağı Gonçalo Sá, kod tabanının en son sürümünü kullanan her Web3 meraklısı için dağıtım maliyetlerini kısmen geri ödeyen bir Tornado Cash fabrikası yayınladı:

Kriptokoin.com olarak ABD Hazine Bakanlığının TornadoCash için yaptırım kararını bu makalede aktardık. Bu yatırıcımın ardından tüm platformlar TornadoCash veya miksere bağlı kişiler hakkında işlem başlatıyor. TORN fiyatı yaptırımın ardından serbest düşüşte.

Pin