Traderlar Bahis Yapıyor: Bu Altcoin Yüzde 500 Yapabilir!

Ethereum, Eylül ayındaki Merge öncesinde Bitcoin’den daha iyi performans gösteriyor. Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi Haziran ayından bu yana Bitcoin’e karşı yüzde 61 arttı. Traderlar, en büyük altcoin için daha geniş bir yükseliş bekliyor. İşte detaylar…

Lider altcoin Ethereum, “flippening” umutlarını canlandırıyor

Aşağıdaki grafik, 2018’den beri Bitcoin’e karşı Ethereum fiyatını göstermektedir. ETH nihayet Ocak 2022’den beri görülmeyen 0.077 BTC seviyesini geçti. Şimdi 4 yılın en yüksek seviyesinden (BTC çiftinde) sadece yüzde 12 kadar geride. Yükseliş hissi, Ethereum’un piyasa değeri açısından Bitcoin’i geçmesine atfedilen “Flippening” umutlarını yeniden canlandırabilir. Bunun gerçekleşmesi için, Ethereum’un kabaca 3.750 dolara ulaşması için ek bir yüzde 100 artması gerekecek. Bu fiyat hedefi, Kasım 2021’de ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.800 doların hala %23 altında.

Pin

Ethereum, 2017’de 0.15 BTC’lik bir zirveye ulaştı. Şubat 2018’den bu yana 0.1 BTC’yi geri kazanmak için mücadele etti. Yaklaşan Merge’in nihayet bir hayalden daha fazlası haline geldiğine dair haberler, piyasayı Bitcoin yerine ETH’yi tercih etmek için ateşlemiş gibi görünüyor.  Aşağıdaki grafik, Ethereum’un hem dolar hem de Bitcoin’e karşı fiyatını göstermektedir. Ethereum’un şu anda Bitcoin’e karşı dolar karşısında olduğundan daha büyük bir hızla yükseldiği açık. Bu da, uzmanlara göre, daha geniş kripto pazarında güçlü bir konuma işaret ediyor.

Pin

Diğer metrikler neleri gösteriyor?

Ethereum’un genel pazar hakimiyeti de Bitcoin’e kıyasla artıyor. Glassnode’dan alınan aşağıdaki tablo, şu anda Aralık 2021’den bu yana en yüksek seviyede olan Ethereum’un genel pazar hakimiyetinin gücünü gösteriyor.

Pin

Ethereum, aktif adreslerin sayısı ve işlem sayısı gibi diğer metriklere de hakimdir. Her iki metrik de Temmuz ayı civarında yükselmeye başladı ve altcoin, şimdi rakibi Bitcoin’den neredeyse 100 bin daha fazla aktif adres kaydetti.

Pin

Ethereum fiyatında yüzde 499’luk artış yaşanacak mı?

Bununla birlikte, önemli bir gösterge, Ethereum’un yeniden canlanmasının kısa ömürlü olabileceğini öne sürebilir. Borsalarda tutulan Ethereum miktarı son birkaç ayda artarken, Bitcoin seviyeleri önemli ölçüde azaldı. Bu değişiklik, Bitcoin’e karşı Ethereum hakimiyetindeki artışın, Merge spekülasyonlarından kaynaklandığını gösterebilir.

Pin
Pin

Başka bir grafik, büyük açık pozisyon alan kullanıcılarla Ethereum opsiyonlarının kullanım fiyatlarını gösteriyor. ETH için yüksek hacimli kullanım fiyatları 10.000 dolara kadar çıkıyor. Bu da mevcut fiyattan yüzde 499 artışa işaret ediyor. Bu çağrılar muhtemelen daha karmaşık bir ticaret stratejisinin bir parçası olarak kullanılmaktadır. Bu sayede trader riski en aza indirmek için daha düşük bir kullanım fiyatına short pozisyon açabilir.

Pin

Gerçek şu ki, Ethereum şu anda Bitcoin’den daha iyi performans gösteriyor. Aktif adresler gibi on chain veriler, bunun sadece HODLing yerine ağ ile etkileşime giren kullanıcılarla gerçekleştiğini gösterir. Borsalarda artan Ethereum seviyesi bu duyguyu biraz yumuşatıyor. Ancak borsalarda tutulan coin hacmindeki artış hiçbir şekilde düşüş eğiliminin mükemmel bir göstergesi değil.