TÜFE raporu sonrası vadeli işlemler yükseldi, dolar değer kaybetti

Yazar – Senad Karaahmetovic

ABD’de TÜFE’nin beklenenden daha yavaş bir tempoda artmasının ardından Çarşamba günü {1175153|S&P 500 vadeli işlemleri}} %1,7 yükselirken {{Nasdaq 100 vadeli işlemleri}} %2,3 artış gösterdi.

Çalışma Bakanlığına göre ABD’nin enflasyonu Temmuz ayında %8,5 olurken analistler %8,7’lik bir artış bekliyordu. Aylık bazda fiyatlar yatay seyrederken ekonomistlerin manşet TÜFE için beklentisi %0,2 artması yönünde olmuştu.

Gıda ve enerjinin hariç tutulduğu çekirdek TÜFE, Haziran ayına kıyasla yıllık bazda %5,9 ve aylık bazda %0,3 değer kazanarak %6,1 ve %0,5 artış beklentilerinin altında kaldı.

Dolar, EUR/USD ikilisinin %1,2 artışla 1,0336’ya yükselmesiyle son bir ayın en düşük seviyesine geriledi. Tahvil piyasasında ise ABD Hazine eğrisi dikleşti.

Bloomberg’de makro stratejist olan Cameron Crise, “Bugünkü TÜFE raporuna güvercin dışında bir şey demek zor… Finansal varlıkların yükselmesine yönelik piyasa tepkisi oldukça açık ve gelecek ay 50 baz puan Fed için artık daha olası bir yol gibi görünüyor. Tabii ki bir maaş bordrosu ve enflasyon raporu daha var, bu yüzden hiçbir şey kesin değil.” dedi.