Türklerin Popüler Altcoin’i STEPN GMT Nedir? Nasıl Kazanılır?

Türk kripto para meraklılarının ilgi odağında yer alan STEPN GMT nedir? Move to Earn uygulaması ve tokeni hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

STEPN kripto nedir?

STEPN oyunu, oyuncuları oyun içi ve yönetişim kripto para birimleri ile ödüllendirerek fiziksel aktivitelerini artırmayı amaçlayan bir Web3 yaşam tarzı mobil uygulaması. Kullanıcılar yürüyerek, koşarak ve açık havada tempolu yürüyerek kazanıyorlar. StepN GMT kurucu ortağı Yawn Rong bir oyun demo videosunda “Bu kripto oyununu oynamak için dünya çapında 400 milyondan fazla koşucu çekmeyi amaçlıyoruz. Ayrıca, bunların bir kısmını kripto topluluğuna dönüştürmek istiyoruz” dedi.

Solana Blockchain tabanlı proje, ‘işleyen bir hamle ve kazanma konseptini etkin bir şekilde hayata geçiren ilk proje’ olduğunu iddia ediyor. Bu arada Solana Ignition Hackathon 2021’deki 568 projeden dördüncüsü oldu. Küresel hackathon, Solana Blockchain tarafından organize ediliyor. Web3, merkezi olmayan finans (DeFi), oyun ve dijital sanat ve Non Fungible Token’lere (NFT) odaklanan bir yarışma.

Hackathon’un ardından proje Aralık 2021’de Beta aşamasında başlatıldı. Uygulama içi ticaret işlevi ve pazar yeri bir ay sonra kullanıma girdi. STEPN GMT proje yol haritasına göre, uygulama Ağustos’ta bir NFT pazaryeri fırlatma rampası yayınlayacak. Ardından Eylül’de bir başarı rozeti sistemi ve Ekim’de maraton modu gelecek.

Pin

STEPN açıkladı: Oyuncuların adımlarından beslenen madencilik makinesi

STEPN nasıl çalışıyor? Oyunu oynamak için her oyuncunun STEPN’in uygulama içi pazarından satın alacağı bir NFT spor ayakkabısı olması gerekiyor. Tanıtım videosunda kurucu ortak Rong, spor ayakkabıyı “oyuncuların adımlarından beslenen bir madencilik makinesine” benzetiyor.

Ayrıca, farklı optimal hızlara sahip dört farklı spor ayakkabı türü var. Oyuncular kendilerine en uygun spor ayakkabıyı seçiyor. STEPN token kazancını en üst düzeye çıkarmak için spor ayakkabının en uygun hız aralığında hareket etmesi gerekiyor.

Pin

STEPN GMT ile nasıl para kazanılır?

Oyuncuların, spor ayakkabılara “verimlilik, şans, konfor ve esneklik” gibi yetenekler eklemesi mümkün. Bunun için platformun Gem soketleri özelliği aracılığıyla spor ayakkabılarını yükseltmek veya seviye atlamak için uygulama içi Cüzdan’da depolanan kazanılmış STEPN tokenlerini kullanabilirler.

Tokenlerin, diğer kripto para birimleri veya itibari para birimleriyle değiştirilmesi mümkün. Oyuncular ayrıca ücretsiz olarak bir NFT spor ayakkabı kiralayabilirler. Hareketlerden elde edilen kazançlar, spor ayakkabının sahibi (%70) ve kiralayan (%30) arasında bölünüyor. Ancak bu özellik henüz mevcut değil.

NFT spor ayakkabıların satılması, kiralanması ve hediye edilmesi mümkün. Oyuncuların, yeni spor ayakkabılarını çoğaltmak ve spor ayakkabının kalitesini artırmak için tokenleri yakması lazım. STEPN, NFT trade’i, ayakkabı basımı ve ayakkabı kiralama gibi uygulama içi etkinliklerden ücret alıyor. Bu da, projenin gelir ve kâr kaynağını oluşturuyor.

Pin

Temmuz ayının başlarında STEPN, spor ayakkabılarının kullanım ömrü olan “Sağlık Puanlarını” tanıttı. Spor ayakkabılar yıprandığında, kullanıcıların bunları kullanmayı bırakması, arzı azaltması, geliştirmesi veya eski haline getirmesi gerekecek. STEPN, ‘HP olmasaydı, spor ayakkabıların sonsuz bir arzı olurdu. Asla eskimezdi ki bu da enflasyon ve nihai fiyat düşüşü için bir reçetedir” dedi.

Token işlevleri ve tedariki

Kriptokoin.com okuyucularının bildiği üzere Move to Earn oyunu iki tür STEPN tokeni kullanıyor. Oyun içi para birimi Green Satoshi Token (GST) ve yönetişim tokeni Green Metaverse Token (GMT). STEPN oyununda sınırsız GST arzı var. Ayrıca, token aşağıdaki durumlarda yakılıyor:

  • Ayakkabı basımı
  • HP’yi onarmak ve geri yüklemek
  • NFT spor ayakkabılarını seviyelendirmek
  • Mücevher yükseltme
  • Kilit Açma Soketi
Pin

STEPN GMT nedir?

GMT, 9 Mart 2022’de Token Generation Event’de (TGE) basıldı. Arz altı milyar token ile sınırlı durumda. StepN’in teknik incelemesine göre, toplam GMT arzının %30’u oyun ve yönetim katılımı yoluyla kullanıcılara dağıtılacak. Geri kalan %30’u STEPN hazinesine, %16,3’ü özel satışa, %14,2’si proje ekibine gidecek. Proje danışmanlarına ise %2,5 oranında pay veriliyor.

Her gün kullanıcıların kazançları için belirli sayıda GMT’nin kilidi açılıyor. Ayrıca, GMT arzı her üç yılın ilk gününde yarıya inecek. GMT holderlarının, STEPN tokenlerini oyun kar havuzuna stake etmeleri mümkün. Token holder’larının oylama gücü, tokenlerini daha uzun süre stake ederek artırılabiliyor. Stake süresi ne kadar uzun olursa, token sahiplerinin oylama gücü o kadar yüksek oluyor.

Projenin gelir ve kâr kaynağı, operasyonu desteklemek için ayrılan platform ücreti ve telif ücretinden oluşuyor. STEPN’in teknik incelemesine göre, ekip karının en az %5’i ekosistem fonuna gidecek. GMT token holderlarının ayrıca, aşağıdaki seçeneklerle kripto paralarını karbon dengelemeye bağışlamaları mümkün.

Pin

Kurucu ortak Yawn Rong, şu açıklamayı yaptı:

Karbon dengelemesine ne kadar fazla kar bağışlarlarsa, o kadar fazla yönetişim ödülü alırlar. Bunun tersi de geçerli. Yönetim tokenleri, aşırı kâr almanın cezası olarak yakılacak.

Bu arada GMT tokenlerinin, borsalarda satın almak dışında elde edilmesi mümkün. Bunun için holder’ların NFT Sneaker’larının 30. seviyeye ulaşması gerekiyor.

Pin

STEPN’in arkasında kim var?

STEPN’i, Avustralyalı girişimci Yawn Rong ve Jerry Huang kurdu. Rong, Avustralya merkezli Blockchain yatırım firması Crypto SA’nın kurucu ortağı. LinkedIn profiline göre Jerry Huang, STEPN’in yanı sıra Hong Kong merkezli Falafel Games’in kurucu ortağı.

Projeye göre, kurucu ortaklardan biri “çalışan tüm uygulamaları test etmek için ayda 200 km koştu. Ardından apendiks kütlesi nedeniyle apandisi ve üçte bir kolonunu aldırdı. Çalışmayı hastane yatağında hareketsiz olmasına rağmen yaptı.