Twitter, Musk’ı 6,9 milyar dolarlık daha Tesla hissesi satmaya zorladı

Yazar – Senad Karaahmetovic

Elon Musk, mahkemenin bu yıl içinde kendisini Twitter’ı (NYSE:TWTR) 44 milyar dolara satın alma işlemini tamamlamaya zorlaması halinde potansiyel olarak kullanabileceğini söylediği 6,9 milyar dolar değerinde Tesla (NASDAQ:TSLA) hissesi sattı.

SEC dosyalarına göre Musk, ortalama ağırlıklı fiyatı 869,09 dolar olan yaklaşık 6,9 milyar dolar değerinde 7.924.107 $TSLA hissesi sattı. Satışlar 5, 8 ve 9 Ağustos tarihlerinde yapıldı.

Satış yapıp yapmadığını soran bir tweet’e yanıt veren Musk, “evet” dedi ve ekledi:

“Twitter’ın bu anlaşmayı tamamlamaya zorlaması (ki umarım ihtimali yoktur) *ve* bazı öz sermaye ortaklarının başarılı olamaması durumunda Tesla hisselerinin acil satışından kaçınmak önemli.”

Musk, sosyal medya şirketinin, kendisine platformdaki bot ve spam hesapların sayısı hakkında gerekli bilgileri sağlamadığını söyleyerek Twitter anlaşmasını geçen ay askıya aldı. Bunun üzerine Twitter, anlaşmayı zorla tamamlatmak için Tesla patronuna dava açtı ve spam hesap verileri konusunda yanlış yönlendirildiği iddialarını reddetti.

Musk ve Twitter 17 Ekim’de mahkemede bir araya gelecek.

Wedbush analisti Dan Ives, “Wall Street, bu poker hamlesi üzerinden Twitter anlaşması ihtimalinin artık daha yüksek olduğunu okuyacaktır.” dedi.

Musk ayrıca Twitter anlaşması bozulursa hisseleri tekrar satın alacağını söyledi.

Bu hamle Musk’ın 8,5 milyar dolar değerinde Tesla hissesi satmasından birkaç ay sonra geldi. O dönemde Musk, daha fazla hisse satmayı planlamadığını söylemişti ancak hukuk uzmanları Musk’ın anlaşmayı tamamlamaya ya da ceza ödemeye zorlanması halinde daha çok hisse satabileceği konusunda uyardı.

Milyarder, 5 Ağustos’tan 9 Ağustos’a kadar yaklaşık 7,92 milyon Tesla hissesi satarak hissesini %15’in altına düşürdü. Musk bir yıldan kısa bir süre içinde toplam 32 milyar dolar değerinde Tesla hissesini elden çıkarmış oldu.

Tesla CEO’su aynı zamanda kendi sosyal medya platformunu kurma planları olduğunu da ima etti. Bir Twitter kullanıcısı Musk’a böyle bir hamle düşünüp düşünmediğini sorduğunda Musk “X.com” yanıtını verdi.

Tesla hisseleri Çarşamba günü piyasa öncesinde %2’nin üzerinde artış gösterdi.