Ücretsiz NFT Tokenler Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey!

NFT Tokenler 2021’in moda sözcüklerinden biriydi. Ancak, 2020 gibi erken bir tarihte dijital sanatçılar, zanaatlarının farkındalığında bir artış yaşamaya başlamıştı bile. Ancak 2021 boğa koşusu her şeyi ön plana çıkardı. Ve mevcut ayı piyasamıza rağmen, dijital sanatlar sistemin hayati bir parçası olmaya devam ediyor. Bu dijital öğelere olan ilgi kripto alanını aştı ve herkes onlardan bir parça istiyor.

Ücretsiz NFT tokenler nasıl alınır?

Bu gerçekten cazip geliyor, değil mi? En iyi yanı, bu bedavaların peşinden gitmenin her zaman zaman kaybı olmamasıdır. Ayı piyasasının olabildiğince sert vurmasıyla, herkes kazanmanın ve kaybetme riskini azaltmanın yollarını arıyor.

Bu ücretsiz NFT’lerin bazıları para basmayı içerirken, projeler bazen bu dijital varlıkları üyelerini ödüllendirmek için kullanıyor. Binlerce kripto kullanıcısı bu soruyu Google’da sordu ve neyse ki bir kuruş ödemeden NFT almanın birkaç yolu var. Kulağa hoş geliyor, değil mi? İşte ücretsiz NFT Tokenler almanın bazı yolları.

Pin

1) Airdrop’lar

Kriptokoin.com okuyucuları olarak, airdropları duymuşsunuzdur. Airdrop’lar, projeleri hakkında farkındalık yaratmak için ücretsiz tokenler veren projeleri içeriyor. Çoğu zaman, projeler bu hediyeyi ilk günlerinde veya bir yükseltme veya özellik sunduklarında gerçekleştirir. Bir airdrop’un tüm fikri, mümkün olduğu kadar çok insanı gemiye almaktır. NFT piyasasındaki en büyük isimlerden bazıları, bazen kullanıcıları için airdroplar düzenledi. NFT projeleri bazen koleksiyonları hakkında farkındalık yaratmak için ünlüleri kullanır. Örneğin, Paris Hilton ve Jimmy Fallon gibi küresel yıldızlar Bored Ape Yacht Club’a katıldı. Ayrıca, koleksiyondan NFT’lerin televizyonda yayınlanan bir çekilişinde yer aldı.

BAYC sahipleri için, Bored Ape NFT holder’larının Yuga Lab’ın ikinci projesi Mutant Ape Yacht Club’ın özel bir airdrop’unu aldıkları Mutant Veils, bir NFT airdrop’unun en iyi bilinen örneklerinden biri. Bored Ape holder’larına yönelik bu ücretsiz airdrop’un Ocak 2022 itibariyle 50.000 dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor. İşte bir örnek:

2) Bedava basım

Bazı projeler, hızla genişlemek ve ilgi uyandırmak için ücretsiz basım imkanı sağlar. Parçayı Blockchain’e basmak için gaz ücretinin yanı sıra, genellikle ücretsiz darphanelerle ilgili herhangi bir ön maliyet yoktur. Ancak, bazı Blockchain’lerin diğerlerinden daha yüksek maliyetleri olabileceğini unutmayın. Örneğin, Ethereum’daki ücretsiz darphane, artan gaz ücretleri nedeniyle 100 dolara kadar mal olabilir. İşte bir örnek:

3) NFT eşantiyonları

NFT Tokenleri, katılımları karşılığında katılımcılara sıklıkla ücretsiz dijital varlıklar sunar. Örneğin, NFT ile ilgili birkaç Discord topluluğu, üyelerine ücretsiz NFT’lere erişim sağlıyor. Ayrıca, bazı projeler Discord katılımcılarını ücretsiz NFT’lerle ödüllendiriyor. Cryptopunks projesinin nasıl başladığını da göz ardı etmeyelim. Şu anda, bu NFT koleksiyonu en değerli koleksiyonlardan biri. Ancak 2017’de ETH cüzdanı olan herkes bunu karşılıksız aldı. Koleksiyon, kulaktan kulağa ve aktif topluluğu sayesinde popülerlik kazandı.

4) Play-to-Earn oyunların NFT’leri

Play-to-earn oyunlarına kaydolmak, bedava NFT Tokenler kazanmanın başka bir yolu. Bu oyunlar, NFT trade’ini teşvik ediyor. Oyuncular, diğer rakipleri yenerek veya görevleri tamamlayarak ödüller kazanıyor. Burada ödül olarak alınan NFT’ler, bu varlık sınıfının en temel kullanım örneklerinden biri. P2E oyunları keşfetmek için iyi bir seçenek. Bu kategorideki bazı oyunlar arasında Axie Infinity, The Sandbox ve Sorare yer alıyor. İşte bir örnek:

Ücretsiz NFT’lerle ne yapılır?

Ücretsiz NFT Tokenler bazen yanıltıcıdır. Çoğu proje, sözlerini yerine getirmeyerek kullanıcılarına oyun oynuyor. Bu nedenle, dijital öğelerle kesişmek bir tür özen gerektiriyor. Ücretsiz NFT’lerinizi aldıktan sonra, onlarla farklı şeyler yapmaya karar verebilirsiniz:

  • Ücretsiz NFT’lerinizi, özellikle oyun tabanlı NFT’lerinizi nakit olarak alın.
  • NFT’lerinizi sergileyin veya daha değerli hale getirmek için tutun.

Bedava NFT Tokenler buna değer mi?

Ücretsiz NFT’ler, esas olarak onları yayınlayan platformun bütünlüğüne bağlıdır. Kripto alanıyla uğraşırken dikkatli olmak önemlidir. NFT’ler spekülatif varlıklardır. Bu, NFT’nin deneyime değip değmeyeceğini belirleyen birçok faktör olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle, proje başarısız olursa, NFT’niz değersiz olabilir. Ancak projeler sonunda başarılı olursa birçok fırsat var. Örneğin, 2017’de çok rağbet gören Cryptopunks koleksiyonunu ücretsiz alanlar şu anda bunun faydasını görüyor.

Pin

Ücretsiz NFT Tokenler güvenli mi?

NFT’ler, çok sayıda dolandırıcı olduğu için çok fazla risk içerir. Güvenliğinizi sağlamak için, NFT’yi veren projenin yasal olduğundan emin olun. Onlar hakkında araştırma yapın ve ekipleri hakkında daha fazla bilgi edinin. Proje hakkında şüpheli bir şey hissederseniz, ücretsiz NFT’leri de kirlenmiş olabilir. Bu nedenle, güvenli tarafta kalmak için asla:

  • Tohum (seed) cümleniz vb. gibi hassas bilgileri paylaşmayın.
  • Bilinmeyen kaynaklardan gelen hiçbir dosyayı açmayın.
  • Projeden emin olduğunuzda, hediye veya airdrop prosedürlerine devam edebilirsiniz.

Ücretsiz NFT’ler dolandırıcılık mı?

Tam olarak değil. Birçok yasal ücretsiz NFT’nin yanı sıra dolandırıcılık projeleri de var. Birçok proje NFT’leri dağıtmayı amaçlamaz, bunları yalnızca farkındalık ve katılım kazanmak için kullanır. Ayrıca, piyasada genel olarak bir miktar dolandırıcılık ve risk var. Yani, bu aynı zamanda ücretsiz NFT’leri de içeriyor. Ancak projenin güvenli olduğundan emin olarak gerekli özeni gösterirseniz, endişelenmenize gerek yok.