Ünlü Bitcoin Balinası İstifa Etti! “Bu 3 Altcoindeki Tahminleri Kusurlu”

En büyük Bitcoin savunucularından biri olan Michael Saylor, MicroStrategy’deki CEO görevinden istifa etti. Duyuru, şirketin ikinci çeyrekte yaklaşık 1 milyar dolar zarar bildirdiği 2 Ağustos Salı günü geldi. İşte detaylar…

MicroStrategy, 1 milyar dolarlık kayıp bildirdi

Bitcoin’in en büyük kurumsal yatırımcılarından olan MicroStrategy, son raporunda 1 milyar doların üzerinde kayıp bildirdi. Bunların 917,8 milyon dolarlık kısmı, Bitcoin fiyatındaki düşüşten kaynaklandı. 30 Haziran itibariyle MicroStrategy, 1.98 milyar dolar değerinde 129.699 Bitcoin tuttuklarını bildirdi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere şirket, 2020 yazından beri Bitcoin biriktiriyor. Ancak Saylor şimdi MicroStrategy’nin yönetim kurulu başkanı olarak görev yapacak. Artık özel odağının kripto para biriktirmek olacağını söyledi. Salı günü yaptığı açıklamada Saylor şu ifadeleri kullandı:

Yönetim Kurulu Başkanı olarak, Bitcoin satın alma stratejimize ve ilgili Bitcoin savunuculuğu girişimlerine daha fazla odaklanabileceğim. Phong ise genel kurumsal operasyonları yönetmek için CEO olarak yetkilendirilecek.

Pin

MicroStrategy’nin hissesi düştü

Bu yıl Bitcoin düzeltmesinin ardından MicroStrategy (MSTR) hisse senedi fiyatı ciddi baskı altına girdi. Kripto savunucuları Saylor’un Bitcoin bahsini destekliyor. Ancak, bazı Wall Street analistleri bunu halka açık bir şirket için güçlü bir hareket olarak görmüyor. En son Bloomberg raporuna göre, MicroStrategy ile ilgili short pozisyonlar (açığa satış) son zamanlarda birikiyor. MSTR hissesi, geçen ay Temmuz ayında BTC fiyatıyla birlikte kısmi bir toparlanma gördü. Ancak, bazı şüpheciler bunun hızla alevlenebileceğine inanıyor. Bloomberg raporunda aşağıdaki ifadeler yer alıyor:

Finansal analitik firması S3 Partners’a göre MicroStrategy’nin mevcut hisselerinin rekor bir miktarı, yüzde 51’i şu anda açığa satıldı. 1,35 milyar dolarlık bir nominal değer taşıyor. S3, tüm zamanların en yüksek değeri olan 4,73 milyon hisse senedinin yalnızca son 30 gün içinde 1,2 milyon yükseldiğini söylüyor.

Pin

Microstrategy’nin Bitcoin dışındaki altcoin’leri eleştirmesi tepki çekiyor

Bu sırada Saylor, altcoin’lere yönelik çeşitli açıklamalarıyla gündeme gelmişti. Hatta avukat ve XRP destekçisi John Deaton, Michael Saylor’un altcoinler hakkındaki son yorumlarının “saçma” olduğunu söyledi. Saylor, kısa süre önce Not Investment Advice ile yaptığı bir röportajda, “tüm meşru yeteneklerin Bitcoin ekosisteminin üzerinde çalıştığını” söyledi.

Saylor ayrıca, kripto piyasasında Bitcoin (BTC) ile rekabet eden diğer projelerin, “merkezi oldukları” için kayıt dışı menkul kıymetler olma yolunda olduğunu iddia ediyor. Saylor, ““Dürüst, etik ve yetkinseniz, Lightning üzerine bir şeyler inşa ediyorsunuz. Bir uygulama geliştiriyorsunuz,” ifadelerini kullandı. Deaton, Saylor’un yorumlarının “rahatsız edici” olduğunu söyledi. Deaton, Saylor’ın Ethereum (ETH), Cardano (ADA) ve XRP hakkındaki “menkul kıymet” yorumlarının kusurlu olduğuna dikkat çekti.