Ünlü Milyarder: Bitcoin 10 Bin Dolara Gidiyor! Bu 2’si ise Patlayacak

Euro Pacific Asset Management Baş Piyasa Stratejisti Peter Schiff, ABD hisse senetleri için bir aydır süren yükseliş serisine rağmen, 2008’den daha kötü bir mali krizin yaklaştığını söyledi. Ayrıca Schiff, Bitcoin ve kripto para alanına dair yorumlarını da paylaştı. İşte detaylar…

Schiff’in genel piyasa yorumu, FED kararlarına odaklandı

Schiff, bir röportajda borsalar, FED, genel piyasalar ve kripto paralar hakkında konuştu.  Geçen ay S&P 500 yüzde 9, NASDAQ yüzde 13 yükseldi. Schiff, FED faiz oranlarını yükseltmeye devam ederse, 2008’den daha kötü bir mali kriz yaşanacağı konusunda uyardı. Schiff, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

2008 kötü borçla ilgiliydi. İnsanların borç para almasıyla ilgiliydi ve geri ödeyemediler. Bu kredilerin teminatı gayrimenkul olduğu için iyi değildi ve fiyatlar düştü. Eh, şimdi 2008’de olduğundan çok daha fazla borcumuz var… ve yani temerrütler başladığında bu çok daha büyük bir kriz olacak. [Bankalar] Başarısız olduklarında, enflasyonun çok yüksek olması ve Fed’in enflasyonla mücadele etmesi dışında çok daha kötü olacak. TARP 2.0 yok. Bütün bu bankaların batması gerekecek.

Pin

Enflasyon kötüleşecek

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere en son Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamları Çarşamba sabahı yayınlandı. Temmuz ayında gıda ve enerjiyi içeren yıllık manşet TÜFE arttı. Yüzde 9,1 oranı, rakamı 41 yılın en yüksek seviyesiydi. TÜFE açıklamasıyla aynı gün, ABD Başkan Joe Biden, aylık tüketici fiyatlarında “yüzde sıfır” bir değişiklik olduğunu iddia etti.  Başkan Biden, bir önceki Haziran ayına göre değişmeyen manşet TÜFE’deki aydan aya değişime atıfta bulundu. Gıda ve enerjiyi hariç tutan çekirdek TÜFE, yıllık bazda yüzde 5,9, aylık bazda ise yüzde 0,3 arttı. Schiff, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Resmi TÜFE’ye inanıyorsanız, zaten çok yüksek olan fiyatlar Temmuz ayı boyunca daha fazla yükselmedi. Bunun kutlanacak bir şey olduğunu sanmıyorum… Tüketiciler fiyatların düşmesinden gerçekten kurtulmuş gibi değil. Yüzde 9,1’den daha yüksek bir rakam elde edeceğimize dair hiçbir şüphem yok. Bu enflasyon sorununun bitmesine yakın değiliz. Yıllarca burada olacak ve muhtemelen bu on yılın geri kalanında ve sonra bazılarında.

Pin

Dolar patlama yaşayacak mı?

Fed “büyük bir finansal krizi” önlemek için dönerken, Schiff bunun “egemen borç krizi” ve “ABD doları krizi” ile sonuçlanacağını söyledi. ABD doları endeksi yıllık yüzde 9,5 arttı. Ancak Schiff, gelecekteki olayların buna uygun şekilde fiyatlandırılmadığını iddia etti. Schiff, altın ve gümüşün, doların düşüş yaşamasıyla sıçrayacağını açıkladı:

Dolar, bu büyük enflasyonun ilk aşamalarında şimdiye kadar yükseldi. Çünkü yatırımcılar Fed’in enflasyonu kontrol altına alma ve yüzde 2’ye geri getirme yeteneği konusunda hayal kuruyorlar. Gerçekliğe uyandıklarında, enflasyonun süresiz olarak yüzde 2’nin çok üzerinde olacağı, sonra dolar dibe vuracak ve ardından altın ve gümüş yükselecek.

Pin

Bitcoin tekrar zirve yapamayacak

Euro Pacific Asset Management baş piyasa stratejisti Peter Schiff’e göre, Bitcoin’in tekrar 69.000 doların üzerinde yeni zirveler yapması pek olası değil ve aslında 10.000 dolar ve altına düşmeye devam edecek. Peter Schiff, buna “enayi rallisi” diyerek, Ethereum’un Temmuz ayının başından bu yana kazandığı yüzde 70’lik kazanç da dahil olmak üzere kripto piyasalarındaki rallinin sürdürülebilir olmadığını söyledi.

Piyasa dibe vuracak. Bence insanlar şu anda sahip oldukları ralliyi değerlendirip dışarı çıkmalılar. Birçok insan hala bu tokenlarla kâr elde ediyor. İnsanlar dört, beş, altı yıl önce Bitcoin satın aldı. Büyük kârları var. Ethereum’da da aynı şey. İnsanlar dışarı çıkmalı çünkü aksi takdirde piyasa bu kârları alacak.

Pin

Bitcoin piyasası bir “balon” içerisinde

Schiff, Bitcoin zaten en yüksek seviyelerinden yüzde 65 düşmüş olmasına rağmen, kripto piyasasının bir “balon” içinde olduğuna dair daha önceki iddialarını ikiye katladı. Schiff, bu yıl kripto piyasalarındaki satışların büyük bir “pump ve dump” yansıttığını söyledi. Schiff 3 Ağustos 2022’de MicroStrategy’nin BTC yatırımını da yorumladı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere MicroStrategy, Bitcoin yatırımında yaklaşık 1 milyar dolar kadar kaybetti. Schiff, MicroStrategy’nin eski CEO’su Michael Saylor’a seslenerek aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Bence [Saylor’ın] hala bu yatırımın başarılı olduğunu iddia etmesi gerçekten gülünç. Yaptığı şey, ilk Bitcoin’i aldıklarında Bitcoin’in ne olduğuna bakmak. Şey gibi, ilk alışverişimizde para kazanıyoruz ama ilk alışverişinizi seçemezsiniz, peki ya daha yüksek olan diğer tüm alışverişler? Bunu yapamazsınız, bütünlüğe bakmanız ve tüm satın alımlarınızı toplamanız gerekir. Önde misin yoksa geride mi? Ve çok gerideler.

Schiff, MicroStrategy hissesinin “aşırı değerli” olduğunu söyledi. “Sonunda MicroStrategy hisselerinin fiyatı çökecek. Bitcoin almaya başladıkları zamanki fiyatının çok altında olacak,” dedi.