Ünlü Milyarder: Bu Meme Coin, Cardano’dan Daha İyi!

Mark Cuban, en büyük meme coin olan Dogecoin’e (DOGE) desteğini bir kez daha yineledi. Ancak, bu sefer süreçte Cardano’yu (ADA) eleştirdi. İşte detaylar…

Mark Cuban, meme coin desteğini esirgemiyor

Altcoin Daily ile yaptığı röportajda Milyarder Mark Cuban, Dogecoin hakkında yorumlarını aktardı. Meme coin’in, Cardano’dan daha fazla potansiyele sahip olduğuna dair inancını dile getirdi. Cuban, görüşünün nedenlerini açıkladı. “Hâlâ DOGE’un potansiyel olarak Cardano’dan daha fazla kullanıma sahip olduğunu düşünüyorum” dedi. Ancak, DOGE gerçekten kullanılan bir platform haline gelene kadar, “Cardano için fırsatın daha büyük olduğunu” aktardı.

Videoya yanıt olarak, Cardano ağının kurucusu Charles Hoskinson bir “gif” paylaştı. Bununla birlikte, Cardano topluluğu üyeleri, Cuban’ın açıklamalarından hoşnut olmadıklarını daha açık bir şekilde dile getirdi. Bir kullanıcı, Cuban’ın Cardano görüşünün 2019’da kaldığını belirtti. Özellikle, Cardano ve Dogecoin, kavram açısından çok farklı iki ağdır. Dogecoin, kripto topluluğunda takip edilen kripto paralarla dalga geçmek için şaka olarak oluşturulmuştur. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, pratikte, Bitcoin kodunun bir kopyasıdır. Öte yandan, Cardano, hassasiyete dikkat eden bir uzman ekip tarafından başlatıldı.

Dogecoin’in para birimi olarak kullanımı

Bununla birlikte, kökenlerine rağmen, insanların potansiyelini fark etmesiyle Dogecoin için işler değişti. DOGE’un kitlesel olarak benimsendiğini ve birçok kişinin DOGE’un para birimi olarak kullanılmasını savunduğunu belirtmekte fayda var. Sonuç olarak, son zamanlarda Dogecoin ağında bir geliştirme telaşı yaşandı. Cuban, milyarder Elon Musk ile birlikte DOGE’un en etkili destekçilerinden biri oldu. Cuban’ın sahibi olduğu NBA takımı Dallas Mavericks, 2021’de BitPay ile bir ortaklık kurdu. Böylece Dogecoin’i ürün ve bilet ödemesinde ödeme yöntemi olarak kabul etmesini mümkün kıldı.

PinMark Cuban

Kripto alanı, yavaş gelişme hızı nedeniyle Cardano ağını sık sık eleştiriyor. Ancak, rakip Solana gibi ağlar ardı ardına kesintilerle karşı karşıya kaldıkça Cardano topluluğunun bu yıl iyi zaman geçirdiğini belirtmekte fayda var. Ayrıca Cardano topluluğu, yol haritasında kendisini Basho aşamasına yaklaştıracak bir süreçte. Akıllı sözleşme işlevselliğini ve ölçeklenebilirliğini geliştirecek önemli bir yükseltmenin eşiğinde.

Bu sırada yazım sırasında DOGE, 9.3 milyar dolarlık piyasa değeri ile 11. sırada yer alıyor. DOGE’un değeri son 24 saatte yüzde 2.8 oranında arttı ve 0.0707 dolara kadar yükseldi. Coin, son 7 günde ise yüzde 3.5 oranında değer kazandı. Öte yandan Cardano, 18.3 milyar dolarlık piyasa değeri ile 6. sırada bulunmakta. Kripto para, son 24 saatte yüzde 4.6 arttı. Şu anda, 0.54 dolardan el değiştiriyor.