Usta Analist: Bu Altcoin’in Bitcoin’i Devirmesi Çok Mümkün!

Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, dijital varlıklar diyarında her zaman üstün olmuştur. Ancak şimdi, lider altcoin Ethereum’un (ETH) göz kamaştırıcı yükselişi, BTC’yi gölgeliyor. Peki, bu durum bu şekilde devam edecek mi? Bazıları ETH’nin Bitcoin’i devirmesini bekliyor. İşte detaylar…

Lider altcoin, “lider kripto para” olabilir mi?

Arca’dan Bodhi Pinkner’a göre, Ethereum’un, Bitcoin’i devirmesi “oldukça mümkün”. Pinkner, Eylül ayında gerçekleşmesi beklenen Merge olayına dikkat çekiyor. Bu değişimden sonra ikinci en büyük kripto para biriminin deflasyonist olacağını tahmin ediyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Ethereum, yıllar süren gecikmelerden sonra nihayet Proof of Work’ten Proof of Stake’e geçecek. Bu ayın başlarında, kripto para araştırma firması IntoTheBlock’ta analist olan Lucas Outumuro, ETH’nin ihracının yüzde 0.5 ile yüzde 4.5 arasında düşeceğini tahmin etmişti.

Pin

Bu, Ethereum’un daha da kıtlaşacağı anlamına gelir. Bu da ETH’ye Bitcoin üzerinde bir üstünlük sağlar. Kripto para biriminin dolaşımdaki arzının düşmeye devam edeceği gerçeği, kripto para biriminin fiyatı için iyiye işarettir.

Ethereum, bir ayda yüzde 50 yükseldi

Ethereum, Haziran ortasından bu yana kabaca yüzde 50 kazandı. Bu sırada, Ethereum ile ilgili varlıkların da önü açıldı. Verilere göre, Ethereum’da en popüler merkeziyetsiz bir kripto borsası olan Uniswap, geçen ay yaklaşık yüzde 70 arttı. Bu arada, CoinMarketCap’e göre, Bitcoin’in hakimiyeti yüzde 40’a düştü. Arca analisti Bodhi Pinkner ayrıca aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Ethereum hakkında olumlu bir görüşümüz var. Deflasyonist bir varlık olacak. Böylece değişen dinamik, özellikle sıkılaşma ortamında, Ethereum’un Bitcoin’e göre teorik olarak iyiye gideceğine işaret ediyor.

Pin

ETH/BTC çiftinin değeri de arttı

Elbette bu yeni bir gelişme değil. Kripto kitleleri uzun zamandır diğer projeler ve tokenler ortaya çıktıkça Bitcoin’in hakimiyetinin azalabileceğine dair işaretler arıyordu. Ayrıca, Merge üzerinde çalışmalar yıllardır devam etse de, birçok kez ertelendi. En son Haziran ayında gerçekleşmesi bekleniyordu, ancak bir kez daha ertelendi. ETH/BTC çifti, çok beklenen Merge yükseltmesinin yarattığı heyecan nedeniyle geçen ay yaklaşık yüzde 34 arttı.

Yine de parite, yılın en yüksek seviyesi olan 0.82’den yüzde 12’den fazla düştü. ETH/BTC çiftinin, Haziran 2017’de elde edilen rekor seviyesinden yüzde 54’e kadar düştüğünü de belirtmekte fayda var. Yazım sırasında Bitcoin yüzde 1.9’luk bir düşüş ile 23.295 dolardan işlem görüyor. Ethereum ise yüzde 0.6’lık bir düşüş ile 1.685 dolardan el değiştiriyor.