Uzman Görüşleri: Kripto Para Piyasası Dibe Vurdu Mu?

Mevcut Avrupa enerji krizinin, Federal Rezerv’i parasal sıkılaştırma rejimini değiştirmeye zorlaması muhtemel. Yine de, enflasyonun yavaşlama belirtisi göstermemesiyle birlikte, kripto para piyasası anlamlı bir toparlanma gerçekleştirmeden önce ileride daha fazla acı olabilir. Bu arada, birkaç teknik gösterge, kripto para piyasasının dibini işaret ediyor.

“Metrikler, kripto para için dip sinyali veriyor”

Piyasa dipte mi? En küçük bireysel yatırımcılardan en büyük hedge fon yöneticilerine kadar, şu anda herkesin aklındaki büyük soru bu. Makro sinyallerin ve teknik göstergelerin kargaşası, ekonomide ve daha da hızlı kripto piyasasında tam olarak neler olup bittiğini anlamamızı zorlaştırıyor. Analistler, piyasanın neden dibe vurmuş ya da vurmamış olabileceğini açıklıyor. Biz de Kriptokoin.com okuyucuları için derledik.

İlk olarak, iyi haber. Birkaç büyük teknik gösterge, son haftalarda alım sinyalleri verdi. Kripto para piyasasının en düşük noktasına ulaşmış olma ihtimalini güçlendirdi. Net Gerçekleşmemiş Kâr/Zarar (NUPL), Pi Döngüsü Dip ve Puell Multiple, tarihsel olarak dibe vuran döngüde bir kez seviyelere ulaştı. Bunun gibi teknik göstergeler bazen şüpheli bir geçmişe sahip olsa da, şimdi olduğu gibi birkaç sıraya girdiğinde, kesinlikle dikkat etmeye değer.

Pin

Makroekonomik göstergeler, kripto para piyasası için ne anlam ifade ediyor?

İşin teknik yönünden uzaklaşarak, kripto piyasasının makroekonomik haberlere tepki verme şekli de dikkate değer. Haziran ayında TÜFE verileri %9,1 ile 40 ayın en yüksek seviyesini kaydetti. Bunun ardından büyük bir değişiklik geldi. Birçok piyasa katılımcısı, düşüş haberlerinden sonra kripto paraların başka bir düşüş başlatmasını bekliyordu. Ancak bunun tersi oldu. Kripto piyasası daha da yükseldi. Geç short satış yapmaya çalışan herkesi yakaladı. Benzer şekilde, Çarşamba günkü 75 baz puanlık artış ve dünün negatif GSYİH büyümesi, paradoksal bir şekilde kriptoyu daha yükseğe itti. Piyasanın şu anki aşağı yönlü ekonomik eğilimi “fiyatlandırmış” olabileceğini gösteriyor.

Yine de, piyasa katılımcıları daha geniş makroekonomik durumla ilgilenmeyi bırakmış olsalar bile, bu daha fazla acı olmayacağı anlamına gelmiyor. Gerçek şu ki, enflasyon hala sıcak. Fed de onu makul bir seviyeye geri getirmeye kararlı. Fed Başkanı Jerome Powell, Çarşamba günü yaptığı artırımdan sonra ‘artışların hızını yavaşlatmanın uygun hale geldiğini’ söyledi. Bununla birlikte, gerekirse ‘daha da büyük’ bir artırım için kapıyı açık bıraktı. Devam eden artışlar, Fed’in hazine bonoları ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlerin satılmasıyla birleştiğinde, para akışını sıkılaştıracak. Dolayısıyla neredeyse kesinlikle kripto para gibi risk varlıklarına bir engel oluşturacak.

Pin

Fed, Avrupa’da bir felaketi önlemek için parasal sıkılaştırmaya son vermek zorunda kalması olası. Şu anda, ABD’nin faizleri artırmaya devam edebileceği kışa kadar bir pencere var. Bununla birlikte, Avrupa yakında bir kırılma noktasına gelecek. Fed, mevcut para politikasını durduracak veya tersine çevirecek. Bu şekilde, doları zayıflatarak bir miktar baskıyı hafifletmek zorunda kalacak.

Nihai soru şudur: Piyasa, Fed dönmeye zorlanmadan önce düşebilir mi? Bitcoin’in 18.000 doların altına düşmesine neden olan büyük miktarda kaldıraç kaybı göz önüne alındığında, kriptonun yakın zamanda yeni düşükler yapması zor. Yine de, makro durum daha da kötüleşirse bu seviyeleri kesinlikle tekrar gözden geçirmek mümkün.

Pin

Bu düşüş eğiliminin sonu mu?

Analist PlanB, Bitcoin’in 100.000 dolara ulaşması da dahil olmak üzere bazı yanlış tahminlerde bulunmakla ünlendi. Analist şimdi,  bir iyi bir kötü haber veriyor. İnsanların piyasalara yönelik beklentilerinin şu anda değişken olduğunu belirtiyor.

S2F model yaratıcısı ayrıca, küresel piyasada genel bir kasvet dalgası olduğunu söylüyor. Bu nedenle insanların oldukça düşüş eğiliminde olduğunu kaydediyor. Piyasa durumunun 2008 mali krizi ve 2020 Covid dönemi kadar kötüleşmesini beklediklerini ifade ediyor. Analiste göre, yüksek faizler, hisse senetlerindeki ve Bitcoin değerindeki düşüşün tek nedeni olarak görülüyor.

Pin

PlanB’nin S2F modeli, Bitcoin için 500.000 dolar öngörüyor

Mayıs ayında, eski Hollandalı kurumsal yatırımcı, Twitter’da bir anket yaptı. Katılımcıların %81’in Bitcoin’in 2027 yılına kadar 500.000 doların altında kalacağı yönünde oy kullandı. Ancak PlanB, S2F modelinin 2024 yarılanmasından sonra ortalama 500.000 dolardan fazla öngörüsünde ısrar ediyor. Analist, mevcut durumu, BTC 4 bin doların altındayken benzer bir tahmin yaptığı 2019 ile karşılaştırıyor. “Çoğunluk 2020 yarılanmasından sonra 55 bin dolarlık S2F tahmininin çılgınca olduğunu düşündü” diyor.

Stok akış modeli, para biriminin gelecekteki fiyatlarını tahmin etmek için mevcut Bitcoin arzı ile yeni Bitcoin arzı arasındaki oranı kullanıyor. Daily Gwei’nin kurucusu Anthony Sassano, geçtiğimiz günlerde Twitter’da bir açıklama yaptı. Sassano, ”Stoktan akışa’ modeli o kadar destansı bir başarısızlık ki, Plan B (twitter) hesabını silmeli” dedi. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin de Sassano ile aynı fikirde. Sassano, PlanB’nin Bitcoin göstergesinin şu anda iyi görünmediğini ve bunu zararlı olduğunu ekliyor.