Uzmandan Ürküten Bitcoin Varsayımı: Bu Tabanları Göreceğiz!

Bitcoin (BTC), tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 68.990 dolardan yüzde 65 düştü. Haziran ayında, kısa bir müddet 18.000 doların altına geriledi. Bu da, tüm vakitlerin en yüksek düzeyinden yüzde 75’lik bir düşüşe işaret etti. Bu durum, birçok analistin sırada neler olacağına dair yorumlarda bulunmasına neden oldu. Bu yazımızda, Hex kurucusu Richard Heart’ın yorumlarından bahsedeceğiz…

Hex kurucusu, Bitcoin için olumsuz kestirimlerde bulundu

Geçen yıl Hex’in kurucusu Richard Heart, Bitcoin fiyatında yüzde 85’lik bir düşüş öngörmüştü. Geçtiğimiz yıl verdiği röportajda, Bitcoin’in 10.000 dolara düşeceğini söylemişti. Şimdiye kadar BTC, yüzde 75’lik bir düşüş gerçekleştirdi. Yani, uzmanın yüzde 85’lik öngörüsünden yüzde 10 kadar az. Heart, Celsius, MicroStrategy ve Three Arrows Capital üzere Bitcoin’de büyük holdingleri olan kurumları kripto para ünitesinde kaldıraçlı durumlar almakla suçladı. Kaldıraçlı durumları, bir balona yol açtı. Heart, aşağıdaki tabirleri kullandı:

Michael Saylor kaldıraç kullandı ve Bitcoin’lerinde yüzde 30’luk düşüş gördüğüne inanıyorum. El Salvador Hükümeti düştü, ARKK yatırımı düştü. Herkes mahvoldu fakat ben… Güvertedeki zirveyi aradım.

Pin

Piyasadaki sakinlik beklentisi ve BTC

Ulusal Ekonomik Araştırma Ofisi, ABD’nin resesyonda olduğunu resmen ilan etmedi. Bununla birlikte, Perşembe günkü Ticaret Departmanından gelen bilgiler, ABD iktisadının bir resesyonun standart tarifi olan iki çeyrek negatif GSYİH büyümesi yaşadığını gösteriyor. ABD Merkez Bankası faiz oranlarını yükselttiği için sakinlik riskleri potansiyel olarak artar. Heart, bir sakinlik sırasında Bitcoin’in görünümünün düşüş eğiliminde olduğunu söyledi. Heart, aşağıdaki tabirleri kullandı:

Bitcoin, borsa ile direkt alakalıdır. Faiz oranları yükseldikçe pay senetleri düşüyor. Pay senetleri düştükçe Bitcoin düşer. Bitcoin düştüğünde, başka kripto para ünitelerinin birden fazla da düşer.

Pin

Ancak Heart, rölatif fiyatların değerli olduğu konusunda uyardı. Heart’a nazaran yatırımınız yüzde 20 düşerse, fakat satın almak istediğiniz her şey yüzde 20 düşerse, başa baş gelirsiniz. Öyleyse, kıymetli olan tek şey elinizdekilerle satın almak istediğiniz şeylerin oranı…,” sözlerini kullandı.

Kripto para alanının riskleri

Yakın tarihli bir podcast’te Heart, Bitcoin balinalarını “merkezi pislikler” olarak isimlendirdi. Örnek olarak Grayscale’in Bitcoin trust fonunu kullandı. “Grayscale, tüm Bitcoin’in yüzde 3’ünü elinde tutuyor” dedi. “Bu, size ödeme yapmamayı seçebilecek merkezi bir karşı taraf,” diye ekledi. Bitcoin ticareti yapan borsaların hücuma açık olduğunu ekledi. “Dev hackler, kriptonun neden icat edildiğini bilmeyen ve paralarını diğer birinin cüzdanına koyan aptal insanlardan ötürü başarılı oluyor” dedi.

Pin

Çoğu kripto borsası, müşterilere kendi cüzdanları üzerinde velayet sağlamaz ve yalnızca müşterinin paralarını fiyat. Bu, likiditeyi kolaylaştırır, fakat borsalar hack ve dolandırıcılığa açık olduğundan müşterilerin hesaplarını riske atabilir. Heart, “Neredeyse her borsa bir noktada atağa uğradı” dedi.