Vitalik Buterin Açıkladı: İşte Ethereum İçin Yeni Planı!

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, ultra inançlı bir Blockchain oluşturmak için yeni bir tahlil önerdi. Rollup’lar ile ZK rollup’lar ortasındaki klasik tartışma hakkında yorum yapan Buterin, her iki dünyanın da en düzgününü alabilecek bir hibrit model sunuyor.

Vitalik Buterin, daha inançlı bir Ethereum için fikirlerini paylaştı

Rollup’lar, bir Blockchain’in ölçeklenebilirliğini uygunlaştırmayı amaçlayan Katman 2 tahlilleridir. Rollup’lar yani “toplamalar”, bir küme süreci tek bir süreçte birleştirir ve son durumu gönderir. Şu anda, Ethereum ağı en uygun durumda saniye 20-30 civarında süreç yapabiliyor. Rollup’lar, süreçlerin suratını kat kat artırıyor.

Pin

İki ana rollup tipi vardır: Optimistic rollup ve ZK rollup

Optimistic rollup’lar, aksi kanıtlanana kadar tüm süreçlerin hakikat olduğuna inanan karamsar bir yapıya sahiptir. Özgünlüklerini denetim etmeden tüm süreçleri tek bir süreçte birleştirirler. Akabinde, herkesin gerçekliğine itiraz etmesi için bir müddet tanırlar.

Diğer yandan, ZK rollup’lar her sürecin gerçekliğini denetim eder. ZK daha inançlı olsa da, birçok vakit daha maliyetlidir. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, gün içinde attığı bir tweet’te bu sıkıntıya tahlil sundu.

Vitalik Buterin’in Ethereum için yeni planları

Buterin’in planı her iki dünyanın da en düzgününü alıyor. Ethereum kurucusu Optimistic rollup ve ZK rollup’ları birleştirecek bir rollup oluşturmayı öneriyor. Planına nazaran, bir Blockchain bir blok yayınlayacak. Akabinde Blockchain, 24 saat beklemede kalacak. Blokta rastgele bir aksilik yoksa, bir tıp ZK rollup olan bir ZK-SNARK yayınlanacak.

Herhangi bir sürecin gerçekliği konusunda bir zorluk varsa, o vakit karar Optimistic rollup, ZK rollup ve genel Blockchain idaresi ortasında danışılarak verilecek. Optimistic rollup ile ZK rollup ortasındaki tüm uyuşmazlıklar idare tarafından çözülecek.

Pin

Rollup’lar şu anda Ethereum ekosisteminde çok sıcak bir husustur. Polygon, Ethereum mainnet tabanlı rastgele bir akıllı mukaveleyle uyumlu olacak sıfır bilgi tabanlı bir EVM başlattı. Polygon’un duyurusunun akabinde Matter Labs And Scroll da zkEVM’lerini duyurdu.

Merge yaklaşıyor

Bu ortada, Ethereum’un tamamı Eylül ayının üçüncü haftasında PoS’a geçmeye hazırlanıyor. Lakin vaat edilen ölçeklenebilirlik özelliklerinin birden fazla lakin 2023’ten sonra mevcut olacak. Merge ile ETH ağı, Ethereum 2.0 yahut ETH2 olarak da isimlendirilen PoS Blockchain’e geçiyor.

Ethereum geliştiricileri, mevcut PoW Blockchain’in PoS ile birleştirilmesi için kalıcı tarih olarak 19 Eylül’ü verdi . Merge’ün Ağustos ayının ikinci haftasında Goerli testnet üzerinde yayınlanması planlanmaktadır. Goerli testnet’in başarılı entegrasyonundan sonra Ethereum, Bellatrix güncellemesini Ağustos başında başlatacak ve iki hafta sonra merge’ü kullanıma sunacak. Son olarak, merge hakkında her şeyi Kriptokoin.com olarak bu makalede ele aldık.