Vitalik Buterin Bu Altcoin’lere Dikkat Çekti: Karar Verici Olabilirler!

Vitalik Buterin, Kore’deki BUIDL Asya konferansında yaptığı konuşmada bir altcoin sınıfına dikkat çekti. Ethereum kurucusu, stablecoin’lerin yaklaşmakta olan hard fork’larda belirleyici rol oynayacağını söylüyor.

Vitalik Buterin, stablecoin’lerin hard fork’larda belirleyici olacağını söylüyor

Buterin’e göre USDT ve USDC gibi stablecoin’ler, gelecekteki hard fork’larda önemli bir rol oynayacak. Açıklamalar, Çarşamba günü Seul’deki BUIDL Asya konferansından geldi. 3 Ağustos’ta gerçekleşen konferansta Vitalik Buterin ve Near Protocol (NEAR) Kurucu Ortağı Illia Polosukhin yaklaşan merge hakkında konuştular.

Pin

Ethereum’un kurucu ortağına göre, merkezi stablecoin’ler, bir hard fork durumunda işletmenin hangi Blockchain teknolojisine “riayet edeceğini” belirlemede “önemli” bir rol oynayacak. Bir Blockchain protokolü, ağı iki versiyona bölen önemli bir değişikliğe uğradığında hard fork meydana gelir. Çoğu durumda, bir Blockchain diğerine tercih edilir.

Buterin, o sırada her Blockchain’de kriptografik olarak eşit sayıda USDT olduğundan, “Tether’in bunlardan birini riayet etmeyi bırakması gerekiyor” diyor. Ethereum kurucusuna göre:

Çünkü o noktada bir Blokchain’de 100 milyar USDT’ye ve diğer Blockchain’de 100 milyar USDT’ye sahip olacaksınız.

Vitalik Buterin, hard fork’lar hakkında endişeleri cevaplıyor

Buterin, merkezi stablecoin sorununun, olası hard fork’lar için daha fazla endişe kaynağı olduğuna karşı çıktı. Ayrıca böyle bir anlaşmazlığın merge’de bir sorun olacağına dair “herhangi bir belirti görmediğini” söyledi:

Bunun gelecekte daha büyük bir endişe haline geleceğine inanıyorum. Özünde, USDC’nin Ethereum’u temsil etmeyi düşündüğü Blockchain’in seçimi, gelecekteki çekişmeli hard fork’larda çok önemli bir rol oynayabilir.

Pin

Sonraki beş ila on yıl içinde, Ethereum, merkezi stablecoin sağlayıcılarının daha fazla hakimiyet sahibi olabileceği daha tartışmalı hard fork’larla karşılaşabilir. Buterin, Ethereum’un önümüzdeki yıllarda daha fazla ağırlık taşıyacağı çekişmeli hard fork’lar göreceğini ekliyor:

Bu noktada, belki Ethereum temeli daha zayıf olur, belki ETH 2 müşteri ekipleri daha fazla nüfuza sahip olur ve belki de Coinbase gibi biri hem stabil coin çalıştırır hem de o zamana kadar müşteri ekiplerinden birini satın alır…Bu tür şeylerin çoğu olabilir.

Vitalik, merkezi aktörlere olası bir karşı önlem olarak çeşitli stablecoin’lerin kullanılmasını öneriyor:

Düşünebildiğim en iyi çözüm, daha çeşitli stablecoin’lerin benimsenmesini teşvik etmek. Özünde, bilirsiniz, insanlar USDC’yi kullanabilir, ancak DAI’yi de kullanabilirler ve bu noktada, demek istediğim, DAI bu türü almış gibi. Tamamen kripto ekonomisi olmayacağız, bir sürü gerçek dünya varlığı için bir paketleyici olacağız.

Ethereum ağı 19 Eylül’ü bekliyor

Ethereum’un PoW’dan PoS yöntemine geçtiği Merge, ağın en önemli teknolojik gelişmelerden biridir. Goerli testnet Ağustos ortasında başarılı bir şekilde entegre edilmesinin ardından merge’in tarih netleşti. Ethereum geliştiricileri, mevcut PoW Blockchain’den PoS’a birleştirilmesi için kalıcı tarih olarak 19 Eylül’ü bekliyor.