Vitalik Buterin, Ethereum İçin Gelecek Beklentilerini Paylaştı!

Vitalik Buterin, bugün Seul’de EthSeoul’a giderken kapalı bir basın toplantısında konuştu. Ethereum kurucusu, ZK-Rollup teknolojisini, “%100 tamamlanmış” bir Ethereum’un karşılaşacağı zorlukları ve neden önümüzdeki birkaç yılın Blockchain uygulamaları için kanıtlama alanı olması gerektiğini tartıştı.

Vitalik Buterin, Ethereum (ETH) ve gelecek üzerine

Buterin, Ethereum’un geleceği konusunda iyimser ancak ileride büyük zorluklar olduğunu düşünüyor. Ethereum kurucusu, bugün EthSeoul öncesinde kapalı bir basın toplantısında protokolün uzun vadeli geleceğini tartıştı. Ölçeklendirme teknolojisine, kuantum hesaplamaya ve ağın karşılaştığı önemli engellere odaklandı.

“Kripto paralar 2032’ye kadar ‘faydalı bir şeye dönüşmek zorunda’”

Buterin, uygulamaların yakında açık bir piyasada faydalarını kanıtlamaları gerektiğini savunuyor. Bu konuda, önümüzdeki on yılın Blockchain teknolojisi için çok önemli olacağını söylüyor:

Bence önümüzdeki 10 yıl, kriptonun gelecekte faydalı olma vaatlerine dayanmayan ama aslında faydalı olan bir şeye dönüşmesi gerektiği zaman. Çünkü teoride pek çok uygulama umut verici, ancak bugün ölçeklendirme sorunları nedeniyle tamamen uygulanabilir değiller.

Pin

ZK-Rollup ve Optimism Rollup

Ethereum’un karşılaştığı ölçeklendirme sorunları hakkında ayrıntılı bilgi veren Buterin, sıfır bilgi kanıta dayalı ZK-Rollup teknolojisinin Optimism’e üstün geleceği duruşunu alarak, gelecek Katman 2 rollup çözümleri dalgasına yönelik coşkusunu dile getirdi:

Uzun vadede, ZK-Rollup’lar sonunda Optimism Rollup’ları yenecek çünkü yedi günlük bir geri çekilme süresine ihtiyaç duymamak gibi şu temel avantajlara sahipler.

Buterin, bugünün Optimism Rollup projelerinden bazılarının başarılı olacağından hâlâ emin olduğunu söylüyor. Ancak bazı projelerin gelecekte bir dönüm noktası oluşturmasını beklediğini açıkladı:

ZK, inşa edilmesi zor bir teknolojidir. Pek çok zorluk var ve Optimism Rollup teknolojisi daha olgun. Harika olacaklar. Ama eninde sonunda bir noktada ZK’ya geçeceklerini tamamen bekliyorum.

%100 tamamlanmış bir Ethereum ve karşılaşacağı zorluklar

Buterin ayrıca, merge’ün ardından Ethereum’un “%55 hazır” olacağını söylüyor. Daha sonra, “tam” bir Ethereum’un gelecekte nasıl bir ücret alacağı hakkında düşüncelerini paylaştı:

Büyük öğelerden sonra – Merge, Surge, Purge, Verge, Splurge – Ethereum temelde protokolün değişmesi gerekmeyen bir yerde olacak. Katman 2’de her şey yapılabilir.

Pin

Buterin, Ethereum’un uzak bir gelecekte kuantum hesaplamadaki gelişmeleri hesaba katması gerekeceği konusunda bir uyarıyor. Ayrıca, kuantum güvenliği için bir noktada yükseltmenin gerekli olduğunu söylüyor. Aynı zamanda potansiyel saldırılara karşı dirençli olacak “yeni kriptografi biçimlerine” geçiş yapmayı önerdi.

Kripto şüphecileri sık sık kuantum hesaplamanın Blockchain teknolojisini öldüreceğini söyler. Ancak Buterin kripto üreticilerinin değişiklik yapması için biraz zaman alacağını söylüyor:

Bu problem üzerinde çalışmaya ve daha iyi algoritmalar oluşturmaya devam eden AI araştırmacılarıyla sürekli olarak çok yakın temas halindeyiz. Ama bu çok uzak ve bundan 10, 20 veya 30 yıl sonra olabilir.